Udržet ve vesnici poštovní pobočku je v dnešní době problém. Některé obce na Domažlicku o ně v posledních letech přišly, jiným se je podařilo ubránit. Bojí se však, že další kolo už neustojí.

„Začíná se o tom opět mluvit a pokud k rušení nebo převodu poboček dojde, budeme určitě první na řadě," myslí si Štěpán Sladký, starosta Draženova. „Jsme moc blízko Domažlic," vysvětluje.

Před čtyřmi lety byli Draženovští údajně jedni z prvních, kteří obdrželi informaci o tom, že se u nich bude pošta rušit. Nejprve jednali o alternativách, pak se ale rozhodli trvat na stávající poštovní pobočce a podařilo se jim ji obhájit.

„Česká pošta neplánuje redukci své pobočkové sítě," ujišťuje její mluvčí Matyáš Vitík. „Vláda deklarovala, že nechce rušit stávající pobočky. Zároveň je však pro Českou poštu finančně náročné udržovat současný stav pobočkové sítě," vysvětluje. Cestou, jak redukovat náklady na pobočky a zároveň je zachovat, je projekt Pošta Partner, který počítá s tím, že do roku 2025 by kolem 2500 poboček České pošty provozovali smluvní partneři.

V praxi by to pak mohlo vypadat tak, že obyvatelé menších obcí najdou poštovní pobočku například v budově obecního úřadu a místo zaměstnankyně pošty je obslouží pracovnice obecního úřadu.

„Zákazníci nepoznají rozdíl mezi pobočkou a Poštou Partner. Ta je pro občany výhodná například v tom, že provozovatel, obec nebo soukromník, může stanovit hodiny pro veřejnost podle potřeb dané lokality," vysvětlil mluvčí s tím, že proces je založen na jednání s případnými zájemci o provozování Pošty Partner. „Vláda 22. dubna vzala na vědomí materiál o projektu. Česká pošta tedy může začít s nabídkou převodů stávajících poboček na Pošty Partner," doplnil.

„Myslím, že u nás nakonec pobočku Partner budeme muset provozovat, že nás k tomu dotlačí," říká starosta Draženova. „Jediná klika je, že máme pracovnici, která je proškolená a zvládne pracovat napůl na úřadě, napůl na poště. A důležité je i to, že lidé budou mít pořád možnost vybírat si na pobočce peníze a nebudou muset do Domažlic," dodal.

Výběr peněz byl problémem například v Semněvicích na Horšovskotýnsku, kde zanikla pošta už před devíti lety.

„Zrušení pošty život v Semněvicích poznamenalo," řekl starosta obce Josef Hálek. „Lidem to vadilo, na poštu si chodili vybírat peníze a najednou nemohli. Kvůli výběru hotovosti musejí nyní až do Horšovského Týna, a to dělá problémy hlavně starším lidem," vysvětlil s tím, že tato situace mimo jiné vede k tomu, že si starší lidé nedávají peníze na účet, ale mají je raději u sebe v hotovosti, což nemusí být vždy bezpečné.

„Jinak ale poštovní doručovatelky ochotně vyhoví téměř ve všem. Přinesou balíky, můžeme u nich zaplatit menší složenky a když chceme poslat dopis, dáme jim peníze na známku a ony ji ochotně koupí," říká starosta a přiznává, že Semněvičtí si už zvykají a obnovení poštovní pobočky v obci by už asi nemělo velký smysl.

Tři roky jsou bez pošty i obyvatelé Mířkova. Ti si nyní docházejí na výdejní místo do tamní prodejny, kvůli některým úkonům však stejně musejí do Horšovského Týna.