„Těšení na Ježíška“ odstartoval na první adventní neděli vánoční koncert v kostele sv.Vavřince, který praskal ve švech. Diváci si téměř hodinové pásmo písniček interpretovaných sedmdesáti žáky všech věkových kategorií nemohli nechat ujít, a venku si potom při rozsvícení vánočního stromu zazpívali všichni.

O dva dny později si osmáci pro své spolužáky připravili zábavný soutěžní program související s významným datem 5. prosince. Více než 160 malých čertů a čertic z 1.-7. třídy plnilo rozličné úkoly na jednotlivých stanovištích. To, na co malí pekelníci čekali nejvíc, ovšem mělo teprve následovat. Mikulášskou nadílku obstarali tradičně deváťáci a z některých šel opravdu strach. Nejvíc se jako vždy báli ti, kteří to měli zapotřebí nejméně. Nakonec si ale pekelný personál přece jen nikoho neodnesl.

Poslední týden před prázdninami bývá vždycky „barevný“. Více než 200 dětí se s učiteli ráno sejde ve školní hale ve stejnobarevném oděvu a zazpívají si společně několik vánočních písní či koled. V letošním roce si svou premiéru odbyla barva růžová, což zejména chlapci z vyšších ročníků pojali velmi zodpovědně a vytvořili zajímavé módní kreace.

Modrá středa byla nejvýznamnější pro mrákovské prvňáky – byli totiž slavnostně pasováni na čtenáře. Přestože rytíř Lancelot se svým panošem Arnoštem budili velký respekt, malí rozumbradové se nedali a předvedli, že mezi čtenáře patří právem.

Růžový čtvrtek pokračoval v místním kulturním domě. Devátá třída oprášila tradici vánočních soutěží a protentokrát ji nazvala Vánoční kometa. Sedm soutěžících jednotlivců či skupin předvedlo spolužákům své umění – měli možnost zaposlouchat se do romantických melodií, krotit neposedné nohy při svižných tónech Lotyšské polky bravurně zahrané na akordeon či při tanci po vzoru slavného Michaela Jacksona, tajil se jim dech při akrobatických kouscích gymnastek a parkouristů. Deváťáci proložili jednotlivá čísla zábavnými scénkami a zpěvem. Soutěž vyvrcholila na večerním představení pro veřejnost, kde aktérům tleskal plný sál a byli dekorováni vítězové.

V pátek ráno, slavnostně naladěni, se všichni sešli v bílé. Po úvodu s koledami byly vyhlášeny významné počiny těch, kteří za uplynulé čtyři měsíce školu reprezentovali nebo pro ni udělali něco, co je hodné ocenění. Po ranním úvodu následovaly besídky jednotlivých tříd.

Všichni odcházeli slavnostně naladěni, jen jedno jediné je mrzelo – že poslední letošní den ve škole zůstane bílý jen na jejich tričkách.

Vladimír Duffek