To jsou některá z témat, která budou provázet letošní ročník Chodských slavností. Podrobnosti přidává Kamil Jindřich, ředitel pořádajícího Městského kulturního střediska Domažlice.
Letos si připomínáme 100 let vzniku samostatného Československa. Toto zásadní výročí se promítlo i do dramaturgie letošních slavností. Mohl byste přidat podrobnosti?
Rozhodli jsme se, že letos budeme prezentovat jen náš folklor a naši tradiční lidovou hudbu a kulturu, účinkující tedy budou z celé České republiky a oproti minulým létům zde nebudou zahraniční soubory. Několik programů se tímto jubileem nechalo inspirovat – například sobotní pořad Zdeňka Vejvody Ach synku, synku či nedělní hlavní pořad režisérek Jany Hojdové a Martiny Moryskové v Letním kině s názvem Chodská kuchyně aneb „Hdo si huby nehledí, tomu tělo chamradí“.
Kromě chodských muzikantů a zpěváků vystoupí řada dalších umělců. Odkud přijedou?
Naše chodské soubory budou samozřejmě tvořit hlavní páteř celého hlavního programu a představí se v tradičních i zcela nových pořadech. Hostující soubory a sólisté jsou z mnoha míst naší země, nejdále to mají moravské soubory z Hlinska a Kyjova, z českých bych zmínil soubory z Rokycan, Prahy, Plzně či Horní Břízy.
Jak dlouho dopředu oslovujete účinkující, aby si zajistili volný termín pro Chodské slavnosti?
S některými soubory jsme domluveni již rok dopředu, většinou je ale oslovujeme my nebo naši režiséři v období zimních a jarních měsíců, kdy se připravují scénáře pro jednotlivé programy. Občas se ale přihodí i nečekané překážky ve vystoupení a to se stalo zrovna letos – soubor Jiskra z Plzně tak bude muset letos nahradit Plzeňský MLS. Tato situace se musela řešit doslova několik týdnů před festivalem a po uzávěrce a vytištění všech propagačních materiálů.
Která témata letos pronikla do hlavních programů slavností?
Režijně zpracované pořady mají vždy nějaké téma nebo zmiňují důležitá jubilea jak souborů samotných, tak osobností, které se folkloru věnovaly či věnují. Věřím, že s velkou odezvou se setká již zmíněný pořad v Letním kině, který se bude věnovat chodské gastronomii či program Konrádyho dudácké muziky Pane Bože, prosím tebe, dej ať pivo teče z nebe. Připomeneme si i 40 let dudácké muziky Chodského souboru Mrákov či 60. výročí založení souboru Úsměv z Horní Břízy, k němuž neodmyslitelně patří osobnost Zdeňka Bláhy.
Mění se něco na rozmístění jednotlivých scén, nebo zůstávají na svých místech, na která jsou návštěvníci zvyklí z předchozích let? Můžete popsat jejich rozvržení, kde mohou lidé čekat jaký program?
Hlavní program se bude opět odehrávat na pěti scénách, z nichž ta nejfrekventovanější a největší je u brány na náměstí. Komornější prostředí a krásnou přírodní kulisu nabídne pódium pod Chodským hradem, ke staročeskému trhu již dlouhá léta patří neodmyslitelně Jarmareční scéna. Letní kino nabídne kromě filmových představení velkou scénu závěrečného galaprogramu v neděli odpoledne, kde se představí všichni účinkující letošních slavností. No, a několik koncertů nabídne i menší pódium u penzionu v ulici Prokopa Velikého, které je určeno zejména pro naše seniory.
Kolik pořadatelů bude o pouťovém víkendu spolupracovat na organizaci slavností?
Přípravy a průběh zajišťuje velký tým lidí, zaměstnanců městského úřadu, městského kulturního střediska, DTS, DSN aj., svoji důležitou roli plní policisté, zdravotníci, požárníci, jejichž složky jsou ještě posíleny o pracovníky z jiných okresů. Mnoho brigádníků a pomocníků je z řad místních kulturních a sportovních zájmových spolků a skupin a ti kteří vykonávají pořadatelskou službu.
Budou z Chodských slavností opět vysílat své přenosy i celostátní média?
Jsem rád, že hlavním mediálním partnerem je i v letošním roce Česká televize, která vysílá propagační spoty na všech svých kanálech a o průběhu Chodských slavností bude během víkendu informovat. Svoji důležitou roli hraje Český rozhlas Plzeň, který vytvoří a přímo odvysílá svůj vlastní pořad v sobotu od 11:00. Dalšími a dlouholetými mediálními partnery jsou Rádio Proglas, který programy slavností také využije pro své vysílání, a Domažlický deník.
Vstup na všechny pořady je opět zcela zdarma. Jak se daří takhle velkou kulturně-společenskou akci zafinancovat? Kdo ji podporuje?
Z velké části jsou Chodské slavnosti financovány přímo Městem Domažlice, MKS má částku vyčleněnou ve svém rozpočtu. Za velkou podporu je letos třeba poděkovat i Plzeňskému kraji a České centrále cestovního ruchu CzechTourism a všem podporovatelům z řad soukromých subjektů.