Nad zatékáním do kostela sv. Jana Nepomuckého v Trhanově se pozastavují ti, kteří se účastní tamních mší.

„Titulek by mohl znít Ke zpovědi v pláštěnce. Zažila jsem reakci: No, to je děsný! Měly by zatékání odstranit práce, které tam provádějí? Musela jsem odpovědět: Ne, ne, ten děs způsobili tím, jak to opravujou!" sdělila Deníku čtenářka Štěpánková s tím, že konkrétně předminulou neděli byl stav velice tristní.

Vody bylo tolik, že se pan farář změnil konkrétně v neděli 14. září v uklízečku.

„Bylo to tragické. Pršelo a během mše tekly dolů provazy vody. Prší do zpovědnice, v kostele je mokro a začíná se objevovat plíseň," sdělil včera na dotaz Deníku správce klenečské farnosti, do níž trhanovský kostel spadá, P. Libor Buček.

„Tragika se nám už tam mísí s legrací. Prší nám do kostela, měsíc to urgujeme a připadáme si jako v komparsu do filmu Zapomenuté světlo, kde hrál hlavní roli faráře Bolek Polívka," snaží se dívat na nepříjemnost, která brání bezproblémovému užívání svatostánku, s nadhledem P. Buček.

Co na situaci říká starosta obce Trhanova, jíž objekt patří? „Vím to a upozorňoval jsem na to opakovaně firmu, která opravu věže provádí. Tvrdili, že jsou pojištění, ale já jim řekl, že mne to nezajímá, ať stavbu řádně zabezpečí. Problém je v tom, že lešení musí stát na půdě kostela. Oni to utěsní, ale když prší celý den, voda stéká po trubkách lešení na půdu a ve čtyřech bodech zatěžuje strop," uvedl starosta Ondřej Frei s tím, že o problému se ví, ale je potíž zabezpečit vše tak, aby se voda do kostela nedostala.

Firma už se mu zavázala, že případné škody napraví. „Vím, že je to pro věřící nepříjemné, když jim kape voda za krk. Navrhl jsem, aby po dobu oprav přerušili sloužení mší," doplnil starosta Frei.

I přestože se firma snaží zabránit zatékání a zavázala se napravit případné škody, si farář Buček myslí, že by obec měla k zatékání přistupovat s větší vážností. „Je to smutné, ale daleko smutnější je to, že objekt patří obci Trhanov. Člověka až někdy napadne, že se obec tváří, jak je všechno v pořádku a že vše potom vyschne. Ale je to všechno, celý zásyp stropu, tak proteklé a permanentně mokré už od začátku rekonstrukce. Možná to zabezpečili, ale stále tam prší, takže se asi někde stala chyba," zakončuje P. Buček.