Pes v rodinném domě přijde obyvatele Trhanova ročně na stokorunu. Pokud má dotyčný další psy, musí za každého zaplatit dvojnásobek, tedy 200 korun.

To je stejná suma, kterou obec Trhanov stanovilo jako poplatek za psa, jehož majitel žije v bytovém domě. A pokud má ve své domácnosti v bytovce i další psy, každý z nich ho přijde ročně na 400 korun.

„Tyto podmínky máme nastavené už několik let. K diferenciaci poplatků nás vedla skutečnost, že se vyskytly problémy s pobíháním psů kolem bytových domů. Po psech tam byl samozřejmě známý nepořádek, hlavně po nich nikdo neuklízel," vysvětluje starosta Ondřej Frei s tím, že zvýšený poplatek měl obci přispět na náklady s odklízením psích exkrementů.

„Zkrátka jsme přistoupili k tomu, že kdo z obyvatelů bytovek bude mít více psů, zaplatí vyšší obecní poplatek," zakončil trhanovský starosta.

„Myslím si, že je to dobře. My psa nemáme, ale kolikrát jdu s dětmi a musím dávat pozor, aby něco nevyšláply. Podle mne by psi měli být chováni u rodinných domů a ne v bytovkách, kde některým sousedům vyloženě vadí. Mám zvířata ráda, ale ne za každou cenu," uvedla Deníku mladá maminka, již jsme v obci potkali. Jméno nám však nesdělila, aby prý neměla nepříjemnosti.