V řadě obcí dokáží každé čtyři roky zamíchat hlasováním občanů v komunálních volbách přepočty, které se dělají podle volebního zákona u jednotlivých kandidátek.

De facto volební zákon nahrává lidem napsaným na prvních místech kandidátek, kam většinou strany a sdružení kandidátů umisťují ty, kteří by podle jejich soudu měli volbami zdárně projít.

Často se tak do vrcholného orgánu obce dostanou díky přepočtům kandidáti, kteří lidi příliš ´netáhnou´, a naopak pod čarou zůstávají jiní, třebaže jim občané dali více hlasů, avšak z jejich volebního sdružení může postoupit do zastupitelstva jen určitý počet lidí.

Zvláště nepříznivě je tento fakt přijímán v malých obcích, kde každý zná každého. Této situaci se chtějí vyvarovat v Mnichově na Poběžovicku.

„U nás si na politiku nehrajeme. Jde přece o to, aby byli v zastupitelstvu lidé, kteří mají největší důvěru občanů," říká starosta Mnichova Josef Johánek.

„Tyhle přepočty se nám nelíbí, proto chodíme každý na trh s vlastní kůží. Ten, kdo chce být zvolen do zastupitelstva, je na samostatné kandidátce."

Letos budou v Mnichově volit devítičlenné zastupitelstvo. „Máme více kandidátů, z nichž si lidé mohou vybrat dle vlastního svědomí ty, o nichž jsou přesvědčeni, že budou pro obec nejpřínosnější. Je to nejčistší a dle mého názoru nejjednodušší řešení, aby se do vedení obce dostali skutečně ti, kteří mají u lidí největší důvěru," zakončuje 64letý Johánek, jenž stojí v čele obce už dlouhých 20 let.

Na závěr nutno podotknout, že Mnichov není rozhodně jedinou obcí, kde se kandidáti do zastupitelstva rozhodli být zvoleni stejným způsobem.