S nedostatkem parkovacích míst bojují města po celý rok. V létě se občas situace ještě zhorší.

„Centrum je teď každý den přeplněné,“ sdělil zástupce ředitele Městské policie Domažlice Jan Gazdík.

„Město navštěvuje hodně lidí a všichni se snaží zaparkovat co nejblíže k centru. Je to znát i na počtu pokut a botiček, které dáváme za špatné parkování. Nemyslím, že by byli místní lidé až tak neukáznění. Spíše to mají na svědomí zahraniční turisté Vidí místo a zaparkují. Pak to zkouší uhrát na to, že u nich je to jinak, ale vysvětlíme jim, že značky jsou mezinárodní a platí všude stejně.“

Za špatné parkování dostávají viníci na místě blokovou pokutu do tisíce korun. Pokud by své auto ale neoprávněně zaparkovali na místě pro vozíčkáře, čeká je rovnou správní řízení.

V Horšovském Týně zatím strážníci botičky nemají. „Ale určitě by se vyplatily,“ sdělil Karel Pecka z Městské policie H. Týn.

„Dávali bychom je těm, kteří neplatí za parkování na náměstí. Zatím jen dostávají lísteček za okno a zveme si je na radnici.“

Dvě botičky už si ale pořizuje Staňkov, kam horšovskotýnští strážníci také dojíždějí. „Lidé parkují klidně v protisměru. Problémy jsou hodně na náměstí a při hlavní silnici. Nejde ani tak o to, vybírat pokuty, ale naučit řidiče správně parkovat,“ vysvětlil starosta Staňkova Alexandr Horák.