Stará ´Osvědčení o profesní způsobilosti řidiče´ si musejí v nejbližší době vyměnit za nový průkaz profesní způsobilosti řidiči nákladních vozů. Až do 1. října budou odbory dopravy přijímat žádosti o jejich vydání. Stejná lhůta je pro řidiče, kteří absolvovali školení a přezkoušení a o ´profesní průkaz´ ještě nepožádali.

„Vůbec se mi to nelíbí. Zase papírování, lezení na úřady a další placení. Jsem rád, že jsem to o dovolené stihl vyřídit. Jsme evropštější než Evropa, protože ´profesák´ chce policie jen u nás, v cizině jí stačí ´řidičák´,“ rozčiloval se šofér kamionu, který si nepřál být jmenován.

Vyskytly se v souvislosti se zákonnou výměnou průkazů způsobilosti řidiče problémy u zaměstnavatelů? „Zatím o žádných problémech nevím. Od nás dostali naši řidiči termín, během kterého si musejí o výměnu zažádat. My jim samozřejmě naplánovali volno, aby si na úřad mohli zajít,“ uvedl Luboš Hais z Autodopravy Hrbáček Klenčí pod Čerchovem.

Vzhledem k tomu, že průkaz profesní způsobilosti je vázán na řidičský průkaz, museli někteří řidiči měnit oba doklady. „Je to z prostého důvodu. Pokud jim vyprší platnost řidičského průkazu v období do 31. 12. 2010, museli by současně s jeho výměnou měnit znovu také profesní průkaz. Řidiče na tuto skutečnost naše pracovnice upozorňují, takže ti, jichž se to týká, si nechávají vyměnit obojí,“ řekl nám vedoucí domažlického odboru dopravy Jan Koš.

„Já i otec jsme si o nový ´profesák´ už zažádali. Já už průkaz mám, otec ho bude mít v nejbližšícho dnech. Řidičák jsem měnit nemusel, neboť mi platí do roku 2013,“ odpověděl na dotaz Deníku Luboš Šatek z Kouta na Šumavě.

Pokud některý z řidičů vlastní oprávnění skupin uvedených v naší tabulce a dosud si nezažádal o profesní průkaz, měl by tak urychleně učinit. „Může se stát, že jeho osvědčení ´propadne´, a tudíž bude muset absolvovat a platit znovu školení a přezkoušení. V případě podání žádosti po 1. říjnu totiž nelze profesní průkaz způsobilosti řidiče vydat jako výměnu,“ uvedl Koš.

Současnou situaci ve správním obvodu Domažlice nám přiblížil takto: „K dnešnímu dni bylo u našeho úřadu podáno přes 1 700 žádostí. Vydáno již vyrobených profesních průkazů je necelých sedm set,“ řekl Deníku Koš. V sousedním Horšovském Týně podle jeho slov podalo žádost na 600 řidičů.

Na místě je otázka, kolika řidičů v domažlickém regionu se výměna profesních průkazů týká. „Kolik jich ještě zbývá vyměnit, to nelze dost dobře odhadnout. Neumíme jednoduše rozlišit, kolik žádostí bylo podáno jako výměna za staré osvědčení a kolik z celkového počtu bylo nové vydání průkazu při splnění přezkoušení podle původní úpravy,“ odpověděl vedoucí Koš.

Průkaz profesní způsobilosti řidiče

Kterých řidičských oprávnění se týká?


C, C+E, C1+E, D, D+E, D1 a D1 +E (neplatí např. pro ZZS, HZS, SDH, CO)

Co je potřeba k vydání nového průkazu:


 – fotografie (stejná jako na občanský průkaz)
 – řidičský průkaz
 – původní osvědčení, které musí být platné v den žádosti
 – 200 korun na správní poplatek


Doba vyhotovení: – zákonná lhůta je 30 dnů