Na pódiu u brány na úvodní přivítání naváže první program Ozvěny folkloru, který nabídne vystoupení kapel ze světa worldmusic, které se pro svoji tvorbu inspirují právě folklorem. „Vystoupí Poitín, Tabasker, Caribe a Navostro,“ uvedl ředitel MKS Kamil Jindřich.

Přípravy na největší folklorní festival v Čechách byly ve městě znatelné i po celý čtvrtek. V dolní části náměstí rostlo pódium hlavní scény, zázemí pro účinkující vznikalo i na dalších místech. Pracovníci technických služeb instalovali na svá místa nové mobilní toalety, kontejnery na odpad, uklízeli veřejná prostranství.

Organizační záležitosti řešili na radnici i pořadatelé z MKS. Dolaďovala se například organizace sobotního slavnostního přijetí hostů v obřadní síni radnice.

„Zúčastnit by se měli senátor Jan Látka, náměstek hejtmana Vladislav Vilímec, poslankyně Parlamentu ČR Ilona Mauritzová, ředitelka CzechTourism Monika Palatková, generální konzulka Austrálie nebo prezident Československého spolku v Austrálii,“ zmínila vedoucí odboru kanceláře starosty Dagmar Murínová.

Arcibiskup pražský Dominik Duka, který bude sloužit sobotní dopolední poutní mši na Vavřinečku, se přijetí v obřadní síni nezúčastní, jeho následující naplánovaný program mu to neumožní.

Na náročný víkend se chystají strážníci i policisté.

„Po celou dobu konání slavností bude posílena služba pořádkové a dopravní policie. Zapojeni budou také policisté cizinecké policie či psovodi se služebními psy. Téměř tradicí se stala výpomoc policistů z bavorské policie. Policejní hlídky budou nepřetržitě střežit nejvíce frekventovaná místa, jako je například náměstí Míru, Chodské náměstí, sokoliště a vlakové nádraží. Dopravní policisté budou po dobu konání Chodských slavností provádět zvýšený dohled na silniční provoz, a to jak v denní, tak i noční době,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Ve městě bude platit celá řada dopravních omezení a uzavírek. Policisté vyzývají řidiče, aby parkovali na záchytných parkovištích u kostela U Svatých, v Petrovické ulici a u Car Pointu.

„Nesprávné zaparkování bude vždy pokutováno, auto může být odtaženo. Potrestáni budou i výtržníci a jedinci, kteří pod vlivem alkoholu naruší veřejný pořádek. Pro ty jsou zajištěna místa na protialkoholní záchytné stanici v Plzni,“ zmínila Brožová.