V soutěži se utkalo 118 různých památkových objektů a pamětních míst z celé České republiky, přičemž díky facebookovým stránkám MKIS Poběžovice se doslova rozjela hlasovací kampaň ve prospěch tamního zámku, jemuž posílali hlasy nejen lidé z Poběžovic a okolí, ale také mnozí přátelé ze sousedního Bavorska. Díky tomu se poběžovická památka při hlasování veřejnosti doslova vyšplhala na druhé místo, ale pár dní před koncem spadla na třetí příčku.

„Celkem v kategorii Cena veřejnosti hlasovalo na stránkách projektu Máme vybráno více než 11 000 lidí, což bylo pětkrát více než v prvním ročníku a o dva tisíce hlasů více než v ročníku druhém," konstatovali s uspokojením pořadatelé soutěže.

„Vzrůstající zájem lidí o veřejné sbírky týkající se našeho kulturního dědictví nás mile překvapil a pevně věřím, že lidé se postupně naučí vnímat možnost podpořit opravy památek v jejich okolí jako něco přirozeného a pomohou tak financovat jejich záchranu," komentuje jednu z kategorií soutěže Aleš Kozák z Institutu pro památky a kulturu.

Peníze poputují do deseti míst s největším počtem hlasů veřejnosti. Díky soutěži budou poskytnuty příspěvky, a to ve výši 30 tisíc korun za první, 20 tisíc korun za druhé a 15 tisíc korun za třetí místo. Dalších sedm sbírek v pořadí obdrželo příspěvek po pěti tisících korunách.

„Vím jen to, že při hlasování bylo uděleno celkem 11 319 hlasů," sdělila nám před vyhlášením výsledků vedoucí MKIS Poběžovice Jana Podskalská.

Organizátoři soutěže poskytli po vyhlášení výsledků a předání cen přesné informace.

„Pro vítěznou skautskou mohylu na Ivančeně hlasovalo 2 130 lidí, na druhém místě skončil s výsledkem 1 491 hlas Vroutek, který plánuje obnovu kostela sv. Jana Křtitele a hřbitova. Našemu zámku projevilo přízeň 1 469 lidí. Přineslo mu to finanční podporu 15 000 korun, již po obdržení odešleme na sbírkový účet. Tam se shromažďují veškeré finance určené pro obnovu zámku. Chtěla bych všem hlasujícím moc poděkovat, velmi si jejich snahy vážíme," zakončila Podskalská.