Hrad a zámek v Horšovském Týně je národní kulturní památkou a patří státu, ale ne celý – zmíněná sýpka s spolu renesanční míčovnou patří městu. Jelikož vždy patřily k areálu zámku, vedení města se nyní znovu pokusilo převést sýpku do vlastnictví národního památkového ústavu, který zámek spravuje. Státní organizace však řekla, že o památku nemá zájem.

„Stát nám řekl, že sýpku nechce, ani když jsme mu ji nabídli zadarmo," řekl starosta Horšovského Týna Josef Holeček.

„Památkový ústav se rozhodl zcela správně, že sýpku nepřijal. Nemluvilo se vůbec o tom, že by to mělo být zadarmo a sýpka by pro nás byla docela danajským darem," tvrdí kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský. „V současné době je zcela nepoužitelná. Musely by se do ní investovat kvanta peněz a hygienik stejně ani nedoporučuje pobyt v ní, protože je zamořená rtutí snad na dalších 250 let," dodal. V sýpce se totiž před lety mořilo obilí rtuťnatými látkami. „Je to ale přesto kulturní památka, takže se město bude muset nadále starat," poznamenal.

Převod sýpky a míčovny se řešil už před lety, ale ani tenkrát se město s ústavem nedohodlo.

Sýpka, mohutná čtyřpatrová stavba z osmnáctého století, která je údajně jednou z největších barokních sýpek v západních Čechách, tak nadále zůstává v majetku města, které pro ní nemá využití. „Zatím nám slouží jako jakýsi sklad pro lavičky a další mobiliář města. Staticky je zajištěná, do střechy nezatéká a zabezpečili jsme ji proti vniknutí, ale jinak musí na nějaké využití zatím čekat. Máme totiž ožehavější problémy jako například využití kláštera," poznamenal starosta.

Relativně lépe je na tom v současné době zmíněná renesanční míčovna, kterou město nechalo v posledních letech staticky zajistit, dalo ji nový krov a krytinu. I ona však zatím čeká na vhodné využití.