Perfektní divácká kulisa, kvalitní sportovní výkony a výborná organizace. Tak se bude vzpomínat na letošní Mistrovství republiky v přespolním běhu, které se v sobotu konalo v Hluboké. Malá vesnička na Kdyňsku dostala v pořadatelství přednost před Prahou.


„Tam mají spoustu jiné zábavy. Ale pro zdejší lidi je to událost. Je to svátek, co se už asi nikdy nebude opakovat,“ vysvětloval Karel Duchek. Právě on měl hlavní podíl na tom, že ani ne dvacet nadšenců s místními hasiči sportovní událost roku zvládlo. Sám Duchek toho v posledních dnech moc nenaspal. „Včera jsem se dostal do postele až v půl jedné. V pět už jsem zase vstával, abych tu zatopil. Střídal jsem se tu s policejním psovodem,“ popsal.


Týden před závodem skoro celá Hluboká s napětím sledovala předpověď počasí. Od Hlubockého testu, který se tam běžel před dvěma týdny jako generálka, totiž vichr škodolibě strhával pásky vyznačující trať, pršelo a dva dny před mistrovstvím ležel na trati kolem koupaliště dokonce poprašek sněhu.


Počasí naštěstí zmoudřelo, a tak si v sobotu stovky diváků občerstvovaných bez front (!) užívaly slunečný den okořeněný sportovní podívanou. S nimi i Jarmila Kratochvílová a další sportovní osobnosti minulosti i současnosti.


Vynaložené úsilí se vyplatilo. Třeba Martin Frei, domažlický reprezentant AK Kroměříž, nešetřil chválou na adresu pořadatelů. „Výborná organizace, mně i ostatním se moc líbila trať. Hlavně, že vyšlo počasí,“ řekl Frei v cíli. K výbornému čtvrtému místu mu prý pomohli diváci, kteří jej, stejně jako ostatní běžce z Domažlicka, hnali kupředu.


„Povzbuzování podél celé trati pomohlo, běžel jsem naplno. Byla tu silná konkurence, ale cíl být nejhůř pátý jsem si splnil,“ hodnotil svůj výkon běžec, jehož brzy čeká obhajoba stříbra z Mistrovství ČR v půlmaratonu.


Po vyhodnocení nejlepších nezbyly na koupališti jen nové záchodky, které zaplatila Kdyně, pod kterou Hluboká spadá a která se k uspořádání mistrovství republiky postavila vstřícně, ale uklidit bylo nutné i osm tun reklam sponzorů, pódium a stany. „Postavit to trvalo asi pět hodin. Rozebírání půjde rychleji,“ věřil Duchek při pohledu na zručnou četu „bouračů“.


Záznam z šampionátu v Hluboké odvysílá televize na kanálu ČT sport dnes v 15.35 a zopakuje ho po půlnoci.