Desítky klecí museli hostouňští a poběžovičtí chovatelé připravit na terase pod radnicí na tradiční pouťovou výstavu. O uplynulém víkendu se chtěli představit v tom nejlepším ´světle´.

Lidé přicházející na jejich třetí společnou výstavu ani netušili, kolik práce museli odvést, aby mohli představit to nejlepší ze svých chovů.

„Vše se začalo připravovat už v pátek. Měl jsem službu, takže jsem v noci na sobotu výstavní areál hlídal," řekl Deníku jednatel hostouňské chovatelské organizace Ladislav Borč.

Samozřejmě nás zajímalo, jak noc venku prožil, zda nezaznamenal nějakou nečekanou návštěvu.

„Noc nebyla nic moc, byla studená. Na druhé straně to ale bylo dobré, neboť díky tomu okolo chodilo minimum lidí. Až na tu zimu to byla klidná a pohodová noc," odpověděl.

Na výstavě pořádané ZO ČSCH Poběžovice a Hostouň byli k vidění králíci, slepice, kachny, husy, krůty a holubi, přičemž chovatelé představili příchozím i zajímavé exempláře.

„Kromě nás a Hostouňských tady vystavují také chovatelé ze Stříbra. Máme tu 98 králíků, 57 holubů a 32 voliér drůbeže. Znamená to oproti loňskému roku nárůst o 12 voliér, králíků je více zhruba o deset kusů, holubi jsou na stejném počtu, jako byli vloni," řekl nám úvodem předseda poběžovických chovatelů i výstavního výboru Josef Buršík.

Podobně jako na jiných chovatelských výstavách se také v Poběžovicích bodovaly jednotlivé exempláře či jejich skupiny.

„Bodovali jsme všechno a udělovali jsme tři vítězné poháry – každý na jednu odbornost. Dva věnují tradičně starostové obou měst a třetí my, chovatelé, přičemž se při jeho koupi obě organizace střídají," vysvětlil Buršík.

Poté, co jsme si stejně jako skupinky lidí, mezi nimiž nechyběly celé rodiny, výstavu prohlédli, přišel čas na její zhodnocení z chovatelského hlediska.

„U králíků byla nejúspěšnější mladá chovatelka Lenka Borčová. Byla oceněna za nejlepší vystavenou kolekci mladého chovatele i za nejlepšího králíka výstavy, de facto vyhrála dvě nejvyšší ceny," uvedl na adresu chovatelky vídeňských bílých králíků ze Šitboře předseda výstavy. Dodal, že kromě Lenky vystavovali své králíky další mladí chovatelé z Klenčí, Kolovče a Postřekova.

Krásný pohled byl do klecí na holuby s nadutými volátky, z nichž jim sotva koukala hlava.

„Mezi holuby vyhrál moravský pštros chovatele Jaroslava Poláka ze Kdyně, člena horšovskotýnské organizace. Ze stejné organizace vyhrála pohár mladá chovatelka Monika Starinská, a to za anglického pávíka. Jinak nejhodnotnější kolekce zde byla z českých staváků červených, které vystavuje přítel Petr Turner z hostouňské organizace," vyjmenoval Buršík nejlepší z expozice holubů a dodal: „Jsme rádi, že můžeme při letošní výstavě představit návštěvníkům hned čtyři národní plemena holubů."

V kategorii drůbeže nejlépe uspěl se svými kachnami pekingskými sám Buršík.

„Z mladých chovatelů vyhrála v této kategorii Andrea Sokolová, která vystavuje husy české," připojil předseda výstavy s tím, že čestnou cenu získal mladý chovatel z Horšovského Týna Miloš Fiala za hedvábničky bílé.

Tento druh slepic byl na výstavě velice nápadná svým dlouhým bílým načechraným, napohled skutečně ´hedvábným´ peřím.

„Jsou nádherné, ale přišly jsme hlavně na králíky," obdivovaly malé načechrané slepičky místní Jana Romanová a Tereza Budská z Prahy.

„Doma chovám zakrslého králíka. Tyhle slepičky se mi líbí , protože jsou takové huňaté jako vata," připojila Tereza.

„Napohled jsou velice pěkné, ale jejich nevýhoda je, že mají modrou kůži, což pak na talíři nevypadá právě lákavě," poučil nás Buršík.

Posléze přišla řeč na zajímavé exponáty výstavy.

„Co se týče drůbeže, upozornil bych na krůty české šedé s bílým lemováním, kterých je v republice jako šafránu," zakončil Buršík.

Chovatelé připravili pro příchozí tombolu, v níž mohli vyhrát nejen rozmanité hodnotné, ale také živé ceny – ať už chlupaté či opeřené – a spolu s nimi i potřebné krmení.

„Tak jsme v tombole vyhráli nejprve slepici. Vzali jsme si další lístek a ejhle! Zrní! Jen nevím, zda ji mohu chovat v bytovce na balkoně," uvažovala nahlas výherkyně.