Na jeho opilost upozornil policisty i vedení zdravotnického zařízení otec, který do nemocnice přišel s nemocným synem.

Policie už začala Beneše vyšetřovat pro podezření z trestného činu ohrožení života pod vlivem návykové látky.

„Policisté provádějí ve věci šetření. V případě prokázání viny hrozí lékaři za trestný čin až jeden rok odnětí svobody, peněžitý trest nebo zákaz činnosti,“ informovala Deník mluvčí domažlické policie Vladislava Čejková.

Celou situaci komplikuje fakt, že policisté nenechali Benešovi v době, kdy ordinoval opilý, odebrat krev. Přestože při orientační dechové zkoušce ukázal přístroj 2,18 promile alkoholu, soudy údaje z dechové zkoušky nepřipouští jako důkaz. Důkazní prostředky proto bude obvodní oddělení domažlické policie zajišťovat jiným způsobem.

„Čtyřicetiletý muž, který potřeboval vyšetřit nemocného šestiletého syna, kontaktoval policisty prostřednictvím linky 158. Případ nahlásil i na recepci nemocnice v pátek kolem 22. hodiny. Oznámil, že službu konající lékař jevil známky opilosti, proto odmítl ošetření,“ uvedla Čejková.

Ředitelka nemocnice Alena Výrutová za asistence policie okamžitě zakročila. Opilého lékaře nechala ihned ve službě vystřídat a v pondělí ho odvolala z funkce přednosty dětské kliniky.

„Během služby byl opravdu opilý. Tento problém jsme s ním v minulosti už jednou řešili a dostal napomenutí podle zákoníku práce. Nebylo to tak, že by se nepřetržitě opíjel. Dalo by se to nazvat zkratovým chováním, neboť na každém lékaři se podepíše stres. Všechno má však své meze,“ řekla ředitelka.

Beneš zůstává na oddělení jako řadový lékař. „Pracovat bude pod dohledem od sedmi do půl čtvrté. Na služby s ním už nepočítám. Začal se léčit, což bylo podmínkou toho, že s ním nerozvážeme pracovní poměr. Nebudeme ani podávat trestní oznámení. Nikomu neublížil, ani nezpůsobil žádnou újmu,“ dodala ředitelka.

Beneš pochybení uznává. „Jsem si vědom toho, že jsem se dopustil velké lidské, ale hlavně profesní chyby. Má to pro mě dalekosáhlé následky,“ řekl včera našemu Deníku. Na dětském oddělení jako primář působil 17 let, během nichž pomohl tisícům lidí.

„Opilý nesmí pracovat nikdo, obzvlášť lékař. Ale z druhé stránky je tento čin vyvážen tisícem dorých skutků, které prokazoval. Nám zachránil syna, který měl takové zdravotní problémy, že jsme si mysleli, že nám zemře. Jen díky výborné a naprosto bezchybné diagnóze doktora Beneše se nyní můžeme dívat, jak vyrůstá. Na to bychom neměli zapomínat. Zachránil život spoustě dětí a vždy měl vlídné slovo pro rodiče. Neměli bychom ho úplně zatracovat za to, že jednou selhal, obzvlášť pokud nikomu neublížil. Jsme přece všichni jenom lidi. Já osobně bych dal za doktora Beneše ruku do ohně,“ myslí si Václav Kůstka z Nevolic.

„Myslím, že pan doktor si teď prožívá takové peklo, které je pro něj trestem nejvyšším. Pro mě to však bude pořád lékař s velkým L, a to na mém názoru nic nezmění. Léčil mi děti s takovou láskou, výbornou péčí a porozuměním, že ho za jeho prohřešek nemohu úplně odsoudit. Nevěřím ani tomu, že by někomu ublížil opilý,“ domnívá se Petra Násková z Domažlic.

Kdo Beneše ve funkci nahradí, zatím není jasné. „Personální obsazení začneme řešit co nejdříve. Nebude to jednoduché. Lékařů a obzvlášť pediatrů je zoufalý nedostatek,“ upozornila Výrutová.