Polojasné až jasné počasí by mělo podle předpovědi dnes v odpoledních hodinách na Domažlicku přát akci, která je součástí Evropského dne spolupráce. Jejím hlavním cílem budou Luženičky.

„Akce má několikero pořadatelů a připomeneme si při ní nejen Evropský den spolupráce v česko-bavorském pohraničí, ale také Den bez aut. Její součástí bude oficiální otevření akvaduktu Hadrovec a prezentace cyklostezky č. 2287 Lísková – Klenčí pod Čerchovem – Luženičky," připomíná Zuzana Uhrová z Chodského regionálního informačního střediska Klenčí pod Čerchovem.

„Původní akvadukt Hadrovec z roku 1860 byl zbourán. Jeho obnovení iniciovalo současné vedení města Domažlice. Po neúspěšných pokusech získat na výstavbu prostředky z fondů Evropské unie se město rozhodlo financovat stavbu za 3,3 milionu korun ze svého rozpočtu," uvedl Jaroslav Kusý, manažer Svazku obcí Domažlicko.

Jak už bylo zmíněno, očekává se i příjezd přátel z Bavorska. Ti pojedou po trase A přes Ovčí vrch a Babylon k akvaduktu Hadrovec. Jeho slavnostní otevření se uskuteční ve 14 hodin.

„V případě akvaduktu jde o jedinečnou stavbu v rámci České republiky, která bude sloužit pěším i cyklistům na mezinárodní trase Praha – Plzeň – Řezno – Mnichov. Zástupci české i německé strany na místo přijedou na kole z obou směrů. Za českou stranu to bude starosta Domažlic Miroslav Mach, předseda Svazku obcí Domažlicko Libor Picka a také domažlický cyklokoordinátor Michal Ptáčník," uvedla Deníku Radka Žáková, cykloprůvodkyně a editorka plzenskonakole.cz.

Po slavnostním otevření akvaduktu se cyklisté vydají do Luženiček. Tam přijedou jejich kolegové z trasy B, která vede po nově vybudované cyklostezce Klenčí – Ždánov – Luženičky.

„Účastníci se setkají ve 14 hodin před budovou obecního úřadu v Klenčí pod Čerchovem a po cestě do Luženiček se dozvědí o zajímavostech míjených míst – o Postřekovských rybnících a vzácných rostlinách tam rostoucích, o historii mlynářství či o staré císařské a poštovní stezce z Řezna do Prahy. O hodinu později se obě skupiny setkají v Luženičkách, kde je zajištěno občerstvení a příjemné posezení," doplnila Uhrová.

Svazek obcí Domažlicko, který je jedním z pořadatelů akce, si letos připomíná kulaté výročí.

„Vznikl roku 2001, kdy navázal na činnost Svazku českých měst a obcí v česko-bavorském příhraničním prostoru Střed, jenž byl založen už v roce 1992. Na činnosti dobrovolného společenství obcí se podílejí výhradně obce z domažlického regionu. Svazek spolupracuje i s obcemi z Tachovska a německým městem Furth im Wald. V současnosti má 44 členských měst a obcí s více než 43 000 obyvateli," připomněl manažer svazku Kusý.