V Domažlicích přibyla bezplatná parkovací místa v Hruškově ulici. Parkovací automat, který několik let plnil v této ulici svoji službu, se radnice rozhodla přemístit kvůli neustále přeplněnému prostoru před Chodskou rychtou, a alespoň částečně tak ulevit od aut zaparkovaných v přilehlých ulicích.

„Po rekonstrukci se v ulici Msgre B. Staška udělalo stání na omezenou dobu. Volné parkování zůstalo pouze před Chodskou rychtou, a to bylo stále přeplněné,“ uvedl místostarosta Domažlic Pavel Wolf a dodal, že parkoviště v Hruškově ulici bylo naopak málo využívané, ačkoliv tam hodina parkování byla o poznání levnější než na náměstí.

„K tomuto kroku jsme přistoupili také proto, že jsme chtěli umožnit pohodlnější parkování lidem, kteří pracují v centru města a placené parkoviště je pro ně v tomto případě nevyhovující. Jsme si vědomi toho, že v Domažlicích je parkovacích míst stále nedostatek,“ pokračuje Wolf.

„Pokaždé přemýšlím, kde zaparkovat. Raději bych tady viděla nějaké pořádné, hlídané parkoviště. Bylo by to lepší, než neustále nahánět volná místa kolem náměstí,“ tvrdí Jiřina Junová z Bukovce a dodává, že platit za parkování před Chodskou rychtou jí nevyhovuje, protože si jako spousta lidí většinou jen potřebuje na chvíli odskočit do spořitelny.

Zdeněk Vondrovic z Bořic dováží každý den čerstvé pečivo do pekárny v ulici Msgre B. Staška. I jemu vhodná parkovací místa chybí. „Když s autem zastavuji u chodníku před pekárnou, tak určitě překážím ostatním. Chtělo by to více prostoru, ale každý se samozřejmě snaží parkovat co nejblíže místu, kam potřebuje,“ vyvětluje Vondrovic.

Problém s parkováním je nejen kolem centra Domažlic, ale také na sídlištích. „Parkování na sídlišti Kozinovo pole bychom chtěli alespoň částečně vyřešit vybudováním čtyřiceti parkovacích míst mezi ulicemi Mánesova a Prokopa Velikého. Toto sídliště bylo postaveno v sedmdesátých letech a od té doby počet aut několikanásobně vzrostl,“ dodal místostarosta Wolf.

Málo využívané parkoviště je také před budovou bývalého Svazarmu, ačkoliv jeho kapacita je velká. Občané však raději využivají parkovací místa na náměstí, i když je zde poplatek za parkování nejvyšší. „Náměstí je neustále plné. Stále však přibývá lidí, kteří zde chtějí parkovat, ale nechtějí platit. Během měsíce září bylo použito 124 botiček a v srpnu dokonce 223. Neukázněných řidičů stále přibývá a mnohdy je nezastaví ani nebezpečí, které hrozí jim samotným. V současnosti máme velké problémy s řidiči, kteří nedbají označení a snaží se projíždět Havlovicemi, kde je silnice pro běžnou dopravu uzavřena kvůli stavbě protipovodňového opatření,“ sdělil Deníku velitel Městské policie v Domažlicích Bohuslav Perlovský s tím, že neukázněným řidičům hrozí při projíždění nebezpečí, že spadnou do výkopu nebo se na ně zřítí kus asfaltu. Těmto motoristům udělili strážníci jen za měsíc září pokuty v celkové výši 100 tisíc korun.

Autor: Helena Bauerová, Stanislav Šebek