Příběhy bezpráví se už počtvrté vyprávějí na základních a středních školách na Domažlicku.

Ani letos si tento projekt, který přibližuje žákům a studentům poválečné období našich dějin, nenechaly ujít Základní škola Komenského 17 v Domažlicích, domažlické Gymnázium Jindřicha Šimona Baara, Základní škola v Poběžovicích a Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Horšovském Týně.

Každá škola, která se do Pří běhů bezpráví zapojí uspořádá během listopadu projekci filmu a následnou debatu s hostem, tím byl letos v Poběžovicích Vladimír Ledvina z Horšovského Týna. „Naši žáci shlédli film Přerušené jaro – Srpen jako kladivo, který jim přiblížil rok 1968. Velice přínosná byla i debata, kterou s dětmi vedl předseda Okresního výboru Svazu bojovníků za svobodu Vladimír Ledvina,“ uvedl ředitel Základní školy v Poběžovicích Vladimír Foist. Projekt je součástí vzdělávacího programu Jeden svět a je organizován společností Člověk v tísni.

Prostřednictvím filmových projekcí a debat s pamětníky pomáhá žákům a studentům snáze pochopit i téma československé totalitní minulosti. Ve filmu Přerušené jaro – Srpen jako kladivo viděli žáci devátých tříd poběžovické školy události, které na vlastní kůži zažili jejich prarodiče. Pomocí poutavého zpracování a autentických výpovědí lidí, kteří v ulicích Prahy zažili a viděli spoustu bezpráví, si sami udělali obrázek o letech, které znají pouze z vyprávění nebo vůbec.

„V hodinách dějepisu sice teď probíráme rok 1938, ale přizpůsobili jsme výuku tak, aby děti dobu snáze pochopily. Vysvětlila jsem jim vývoj po druhé světové válce, padesátá léta až do roku 1968. Možnost využít vyprávění pamětníka a filmu, je ve výuce velice obohacující a pro děti mnohem zajímavější,“ uvedla učitelka dějepisu Božena Kreslová.

Po shlédnutí filmu a poutavém vyprávění Vladimíra Ledviny se někteří žáci o dění v roce 1968 dále zajímali. „Z mého pohledu film a debatu děti dobře pochopily. Princip a celý sled událostí je pro ně zcela nový. Jsem přesvědčen, že projekt Příbehů bezpráví je dobrý a má smysl. Pomůže mladým a dětem tyto události a tuto dobu snáze pochopit,“ řekl Deníku Vladimír Ledvina.

V druhém cyklu projektu se žáci Základní školy v Poběžovicích seznámí s událostmi v Severní Koreji, aby mohli posoudit dva typy zcela odlišných totalitních režimů.