Výstava ve sladovně minipivovaru představuje historii pivovarnictví města a ukazuje, jak se proces vaření piva v Domažlicích za posledních 150 let proměňoval. K vidění je kromě jiného poslední zachovaný náduvník (nádoba k namáčení ječmene, pozn. red.) z bývalé sladovny, historické plány budov nebo model pivovaru. Dolní expozice se přitom nachází přímo v pivovarském prostoru, návštěvníci tam mohou vidět, jak se pivo vaří dnes a zároveň mají možnost dozvědět se něco o historii pivovaru a vůbec pivovarnictví.

Ve třetím patře budovy mohou nově lidé zhlédnout výstavu Pozor, hranice! Achtung, Grenze! Expozice s mnoha interaktivními prvky je určená zejména dětem, které se prostřednictvím hry seznámí s historií.

Podle autorky výstavy Kristýny Pinkrové příběh hranice tvoří a vypráví sami lidé a záměrem tvůrčího týmu bylo vystihnout zásadní milníky, které na obou stranách česko-německé hranice probíhaly.

Více než dvě stovky dětí se sešly na Sletu čarodějnic a čarodějů ve Kdyni.
Čarodějnice ze Kdyně to na prvního máje neměly lehké, čekala je řada úkolů

Expozice s názvem Pozor, hranice! Achtung, Grenze! provede návštěvníky příběhy přes pravěk, kdy ještě žádné hranice neexistovaly, raný středověk, kdy vznikaly státy, i období, kdy největší překážkou nebyla zemská hranice, ale víra.

Dále výstava představí husitství, zničující třicetiletou válku, která do regionu přinesla zase úplně nové emoce a podněty a na Chodsku vše vykrystalizovalo do příběhu Koziny a Lomikara.

Návštěvníci se dozvědí více i o národnostních hranicích, které začaly mít navrch v 19. století a vyústily v první světovou válku. „To je takový pomyslný zlom v naší expozici. Dál už vyprávíme příběh 20. století, který nám ukazuje, jaké to je, když z války, která byla pro obě strany bolestivá, vyšli Češi jako národ vítězný a Němci jako národ poražený,“ popsala Pinkrová.

Výstava pokračuje tím, co všechno se změnilo kvůli světové hospodářské krizi, nacionalismu, populismu, a obdobím druhé světové války a následující odplatou v podobě odsunu německého obyvatelstva.

Charitativní běh pro Matěje Šebelíka se blíží. Běží se 7. května ve Štítarech.
Běžci pomohou Matýskovi z Hostouně. Poběží v sobotu ve Štítarech

Tomuto tématu je v expozici věnován velký prostor. „Stejně tak období Železné opony, kdy se poprvé v historii nedaly hranice téměř 40 let překračovat, i období současné, kdy zase můžeme hranice svobodně překonávat, ale spíše je to o tom, že hranice a bariéry jsou dnes někde jinde,“ vysvětlila Pinkrová.

Při slavnostním otevření nových expozic, kterého se 3. května 2022 zúčastnila i bavorská delegace, poděkoval starosta Domažlic Zdeněk Novák všem, kteří se na zdárném dokončení pivovaru podíleli. „Dnešním dnem se završuje více než desetiletá etapa, kdy jsme začali s přestavbou prázdného zbytku pivovaru. Byl to opravdu běh na dlouhou trať,“ řekl Novák.