„Pokud chovatel chce svá zvířata vystavovat či se účastnit různých soutěží, musí vlastnit oceňovací lístek, který je ohodnocen body. Proto vždy začátkem roku pořádáme stolní bodování, aby chovatelé mohli králíky připouštět a prezentovat se během roku na různých výstavách nebo soutěžích,“ přiblížil smysl pořádání akce Antonín Müller, dlouholetý člen Základní organizace Českého svazu chovatelů v Horšovském Týně.

Celkový výsledek při posuzování se skládá ze sedmi částí a majitel zvířete při něm může získat až 100 bodů. U králíků se posuzuje hmotnost, tvar, typ, srst, barva, podsada a péče a zdraví králíka. Pro stolní bodování v Horšovském Týně byl posuzovatelem Zdeněk Koczai, který oceňuje králíky po celé republice.

Činčily, Meklenburský strakáč, Belgičtí obři a mnoho dalších králíků se posuzovalo v Horšovském Týně.

„I když jsme v poslední době zlepšili import kvalitních králíků, největším problém stále zůstává srst, která u našich zvířat není dobrá. I zde se nejvíce bodů strhávalo kvůli srsti,“ popsal problémy Koczai.

Na stole před sebou měl několik velkých činčil, Velkého světlého stříbřitého králíka, Meklenburského strakáče. Belgického obra černého, Belgického obra činčilového či Rexe činčilového, které přivezli chovatelé s dlouholetou praxí, ale i někteří začátečníci. Mezi ně patřil i osmiletý Jan Šindelář, který si nechal posoudit Velkého světlého stříbřitého králíka. Ten byl posuzovatelem pochválen především za péči a zdraví králíka.

„Do chovatelského kroužku mě přihlásila maminka a jsem za to moc rád. O králíčky se pravidelně starám a nosím jim denně krmení,“ svěřil se začínající chovatel.