Téměř osm set padesát kilogramů alobalu letos nasbírali účastníci 18. ročníku soutěže “O největší alobalovou kouli“. Oproti loňskému ročníku, který byl co do množství nejúspěšnější, bylo nashromážděno dokonce o 190 kilogramů více.

Nejlepší sběračkou byla Nikola Hrušková z Pasečnice, která odevzdala 19,7 kg alobalu, na druhém místě skončil její bratr Jakub, na třetím pak Petr Čiko.

V kategorii kolektivů si nejlépe vedla domažlická školka z ulice Msgre B. Staška s rovnými 98 kg alobalu, následovaná Masarykovou základní školou ve Kdyni a mateřskou školou z Tlumačova.

Rekord letos padl i v kategorii uměleckých děl, do které se zapojilo 19 jednotlivců, přičemž první místo získala Věra Horáčková za model domažlické brány. Dvaaosmdesátiletá seniorka se do soutěže ve sběru alobalu zapojuje už osmnáct let. „Alobal beru, kde to jde,“ říká Horáčková. „Nejkrásnějším dárkem pro mě je prostě taška alobalu,“ směje se seniorka, která žije v Penzionu pro důchodce v Břetislavově ulici s výhledem na domažlickou bránu. „Každý den se na ni dívám z okna, tak jsem se rozhodla udělat její model,“ dodává s tím, že na výrobku z alobalu pracovala s přestávkami téměř celý rok.

Druhé místo patřilo Zuzance Andrlíkové a třetí Helence Andrlíkové.

V kategorii kolektivů bylo nejkrásnějším uměleckým výtvorem „Jarní rozjímání v parku“ od dětí z Mateřské školy Luženice, následovaly výtvory z firmy Resorba a holýšovské pobočky Základní školy praktické Domažlice.

„Jsme moc rádi, že jsme vyhráli. Přitom to byl jen takový spontánní nápad, udělat Jarní rozjímání v parku,“ řekla učitelka z luženické školky Hana Hrušková. „Na výrobku ale pracovali úplně všichni – děti, učitelky, dokonce i naše paní kuchařka,“ dodala.

Soutěže pořádané odborem životního prostředí Městského úřadu v Domažlicích se zúčastnilo celkem 107 jednotlivců a sourozeneckých dvojic a 24 kolektivů. Nejstarším účastníkem soutěže byl čtyřiaosmdesátiletý Stanislav Černík. Každý účastník obdržel na domažlické radnici od místostarosty Karla Štípka a vedoucího odboru životního prostředí Jiřího Berana diplom a malý dárek, mezi cenami za přední místa byly fotbalové míče, spací pytle a především nespočet hraček pro ty nejmenší.