Spoustu zajímavých akcí pro veřejnost má za roky existence na svém kontě UCHO, což je Univerzální chodská organizace, z. s., se sídlem v Tlumačově. Posledním počinem bylo sobotní Podzimní tvoření, které se uskutečnilo v tlumačovském kulturním domě.

„Podzimní tvoření je už naše tradiční dílnička, již pořádáme o podzimních prázdninách, aby se děti nenudily," říká předsedkyně spolku Lenka Ticháčková.

Tentokrát však byl účastníkům dílničky sál poněkud velký.

„Čekali jsme samozřejmě více dětí a maminek, běžně tu na podzim bývá daleko větší účast, ale dětiček je poskrovnu, skolily je nemoci. S tím nic nenaděláme," říká předsedkyně.

Proč právě výroba draků?

„Draci? Jednoduše proto, že draci k podzimu patří stejně jako pestré barvy listí. Napadlo nás, že bychom tentokrát mohli zkusit, i když trochu netradičně, právě draky," vysvětluje.

V sále bylo možné vidět i sádrové odlitky, které si děti vybarvovaly. „Vybarvovat sádrové odlitky zkoušíme úplně poprvé. Dostali jsme se totiž k pěkným formičkám na jejich výrobu a chtěli jsme to vyzkoušet. Jsem ráda, že dětičky evidentně baví vymalovávat je temperami," prozradila předsedkyně spolku UCHO.

„Při našich dílničkách se snažíme připravit vždy tři výrobky. Dnes máme střihání hlavy, končetin a ocasu draka, které se nalepí na břicho z nafukovacího balonku. Dále pak lepení barevných papírů do obrysů ovoce předem nakreslených na čtvrtky a pak zmíněné barvení odlitků. Děti si při práci výborně vyzkoušejí motoriku rukou, muchlají krepový papír, střihají a malují. Je to prakticky to, co se snažíme dělat s hendikepovanými dětmi v kdyňském centru Ouško. Vše přenášíme i do dílniček pro zdravé děti," říká Ticháčková.

„Přišla jsem, protože musím podpořit tlumačovská děvčata, která se snaží dělat pro děti spoustu akcí," řekla nám paní Hanka z Mrákova, která na dílničku přivezla syna Víťu Brantla.

Členky spolku UCHO se již pilně připravují na 2. charitativní vánoční jarmark ve prospěch onkologicky nemocných dětí, který se uskuteční v MKS Domažlice s doprovodným programem pro děti, a to 23. listopadu od 14 do 18 hodin.

Vánoční výstava v Tlumačově

Ještě předtím se však v Tlumačově koná jejich vlastní akce. Tou je Vánoční prodejní výstava ve dnech 21. a 22. listopadu od 9 do 17 hodin.

Na programu: ukázky vánočních zvyků a obyčejů z jiných zemí světa, ukázky zdobení vánočních stromků, vánoční cukroví, slavnostní tabule, svíčky, občerstvení, svařák, prodej rukodělných výrobků…
Zdarma dětská vánoční dílna

Sobota: řezbář, dráteníci, keramika, svíčky a výrobky ze včelího vosku, paličkovaná krajka, pedig, výroba šperků a dekorací, korálky, výtvarné potřeby, mýdla, mořská sůl, scrapbook, perníčky, pletené, háčkované a šité zboží a hračky, ručně malovaná trička, fimo šperky, patchwork…

Neděle: řezbář, dráteníci, keramika, výrobky ze včelího vosku, paličkovaná krajka, patchwork, háčkované zboží a hračky,… korálky, výtvarné potřeby, látkové výrobky, scrapbook, fimo a dřevěné šperky, mořská sůl, dekorace, perníčky, pedig, přání, mýdla, zdravé svíce, vlněné a plstěné zboží…
Změna vyhrazena. Výtěžek z této akce půjde na vybavení a provoz Centra Ouško Kdyně.