Generálka , kterou je myšlen právě uskutečněný nultý ročník štafetového běhu Po stopách Operace Kovboj, se konala v pátek odpoledne jako zkouška k 1. ročníku přeshraničního běhu štafet, který se uskuteční u příležitosti 70. výročí osvobození.

„Třebaže se jedná o sportovní klání, je to hlavně událost vzpomínková a společenská. Štafetový běh Po stopách Operace Kovboj organizují Město Hostouň, Město Bělá nad Radbuzou a Nakladatelství Resonance Domažlice jako připomínku ve světě velmi slavné, legendární vojenské akce 2. jízdní průzkumné skupiny US Army, která se uskutečnila na konci války v roce 1945," předeslal majitel nakladatelství Bohuslav Balcar.

Operace Kovboj vedla před 69 lety k záchraně stáda vzácných bílých lipicánských koní ze Španělské císařské jezdecké školy ve Vídni, kteří byli soustředěni ve vojenském hřebčíně v Hostouni. Tento skutek byl natolik zajímavý, že se stal předlohou pro americký film Zázračná záchrana vzácných bílých koní.

Původně se přihlásilo 13 štafet z míst, která mají se zmiňovanou skupinou US Army souvislost. Nakonec vyběhlo z Eslarnu do Hostouně 11 štafet – 6 ČR, 4 SRN a 1 USA. V každém čtyřčlenném týmu musela být jedna žena. „Myslím si, že se generálka vydařila a napoprvé to bylo skvělé. Nějaké chybičky tam byly, musíme některé věci doladit," uvedl Deníku po doběhnutí poslední štafety B. Balcar.

„Gratuluji všem, že jste doběhli ve zdraví, a jsem rád, že se nikomu nic nestalo," pronesl po uvítání, jež předtím pronesl starosta Bělé Libor Picka, k běžcům starosta Hostouně Miroslav Rauch. Následně společně se starostou Pickou předali pamětní listy, diplomy a ceny poté, co výsledky vyhlásil B. Balcar.

První a druhé místo zůstalo ´doma´, neboť zvítězila štafeta Klatov časem 1:21:55 hod. Za ní časem 1:25:05 skončila Bělá, třetí příčku si vyběhl tým č. 2 z partnerského města Hostouně – německého Waldthurnu.

„Běželo se mi hezky, kolegové mi vytvořili pěkný náskok a mohl jsem si užívat pohledy na krásy okolí. Nevěděli jsme, do čeho jdeme, ani netušili," uvedl poslední člen vítězné štafety oddílu Atletika Klatovy Tomáš Gerner.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří jste se zúčastnili, i pánům starostům, uvedl za štafetu USA (5. místo) kapitán Parson ze základny ve Vilsecku, který se zde účastnil oslav osvobození minulý rok.

„Nevěděl jsem, že hlavními cenami jsou sudy piva. Příště poběžím rychleji," podotkl.

Nejstarší účastnice běhu byla 67letá Marie Matějovicová z hostouňského týmu, jejíž výkon si zaslouží respekt. Stejně tak je nutné cenit i výkon štafety ze Žinkov.

„Přijeli jen tři, proto první a poslední úsek běžel tentýž člověk. Je úžasné, že to nevzdali," okomentoval Robert Balcar výkon týmu, který přes tento hendikep doběhl sedmý.

Při startu v Eslarnu se účastníci běhu společně s organizátory a představiteli obcí vyfotografovali, v cíli v Hostouni už obdrželi hotový snímek na památku. Kromě toho na ně čekalo po doběhu malé občerstvení, posléze i chutný gulášek, přičemž k dobré náladě jim vyhrávala Konrádyho dudácká muzika.

VÝSLEDKY

 1. Klatovy                              1:21:55 hod.

 2. Bělá n. R.                           1:25:05

 3. Waldthurn II.                     1:29:23

 4. Polní lazaret DO                  1:44:39

 5. US Army                            1:46:55

 6. Waldthurn I.                      1:46:57

 7. Žinkovy                             1:47:34

 8. Hostouň                            1:51:00

 9. Aš                                      1:51:23

10. Eslarn                               1:53:23

11. Neukirchen b. Hl. Blut       1:59:20

Fotografie ze startu a galerie z cíle běhu v Hostouni ZDE