V souvislosti s blížící se prezidentskou návštěvou jsme se rozhodli zavzpomínat na hlavy našeho státu, které zavítaly do našeho regionu.

Vůbec prvním prezidentem, který navštívil Domažlice, byl T. G. Masaryk. V srdci Chodska ho 2. květnový den roku 1923 vítaly davy lidí.

„Moje prababička Hančí Kozinová ze Stráže tehdy vítala Masaryka, naši mají ještě fotky, jak mu dává chleba a sůl. Zrovna nedávno jsme je prohlíželi, protože dcera dostala ve škole za úkol najít nejstarší fotografii z rodiny," uvedla Deníku 35letá Katka Bušková ze Kdyně.

V roce 1956 navštívil Domažlice při chodských slavnostech Antonín Zápotocký.

„Pamatuji si, že jsem byl malý kluk a byli jsme na stadionu pod sokolovnou. Ale nevím, jestli v té době byl prvním tajemníkem, nebo už prezidentem. Mám dojem, že se kvůli tomu stavěla tribuna, ta mušle," řekl nám 70letý Domažličan pan Karel s tím, že přesně už si vše nevybavuje: „Mě prezidenti nikdy nezajímali, stačilo, že všude, kam člověk přišel, visely jejich obrazy."

O devět let později navštívil slavnosti Antonín Novotný.

„Jé, to jsem byla ještě mladá, když tady byl prezident Novotný. Pamatuji si, jak tam seděl na Chodských slavnostech a díval se na program," říká pamětnice, letos 80letá Marie Maňasová a dodává, že si pamatuje hlavně návštěvu prezidenta Klause, kdy už dělala starostku Orla.

„Zažila jsem prezidenta Masaryka, to jsme měli v první třídě v čítance pěkný básničky. To už bylo prezidentů, ale nepamatuji si, že bych nějakého potkala. Jen jednou, když jsem dělala v Plzni, tam byl nějaký na návštěvě a museli jsme na náměstí, ale už si nevzpomenu, který to byl. Ale když tu byl prezident Havel, byl se na něj podívat syn Honza," odpověděla nám Alžběta Vondrašová z Mrákova, která letos oslaví 88. narozeniny.

Z návštěvy T. G. Masaryka v Domažlicích ZDE

Podobně jako paní Vondrašová je na tom o tři roky starší Domažličan, na kterého se Deník obrátil.

„To vám neřeknu, jen když tu byl pan prezident Klaus, tak jsem se na něj byl podívat. Prezidenti mne za socialismu nezajímali, vždyť naší rodině všechno sebrali," zdůvodňuje senior Karel Holý.

„Nepamatuji si, že bych se byl na nějakého našeho prezidenta během svého života zvlášť podívat. Viděl jsem jen Václava Klause, když byl u nás v Horšovském Týně. To byl fofr – přijel na náměstí a cestou na tribunu si s lidmi podával ruku, pronesl projev a odjel," vzpomíná 76letý Antonín Müller.

Ani jediného prezidenta za svůj život neviděl senior z Otova.

„Osobně jsem neviděl ani jednoho našeho prezidenta. Možná se ve čtvrtek asi pojedu do Domažlic podívat. Mám ale obavy, aby ho někdo nevítal červenými kartami, to se mi vůbec nelíbí. Jednou je to řádně a lidmi přímo zvolený prezident, tak nevím, co lidi vyvádějí," říká čerstvý osmdesátník Václav Doubek.

Již zmiňovaný Václav Havel byl na návštěvě v listopadu 1991. Vítali ho tehdy starostka města Jaroslava Wollerová, místostarosta Zdeněk Slačík a přednosta Okresního úřadu v Domažlicích Pavel Faschingbauer.

„Návštěva prezidenta Havla byla provázena obrovským nadšením. Dokonce tehdy vyšla při té příležitosti brožura, sešit formátu A4 na novinovém papíře. Nedávno jsem ho měl v ruce," prozradil místostarosta Domažlic Stanislav Antoš.

Oslovili jsme Jaroslavu Wollerovou, která tehdy jako starostka prvního porevolučního prezidenta republiky vítala, její vzpomínky si můžete přečíst v článku vpravo.

V lednu 2008 navštívil Domažlicko jeho nástupce Václav Klaus. Příjezd prezidenta vyhlížely v Domažlicích stovky lidí. Mezi nimi byl na náměstí v té době již 92letý bývalý politický vězeň, rodák z Luženiček Jakub Blacký (1915 – 2009).

„Ještě jsem žádného prezidenta na vlastní oči neviděl. S manželkou jsme si dohromady odseděli 13 let za to, že jsem ´rozšiřoval´ mandelinku bramborovou. Dokonce mne i filmovali: dali mi krabičku s fazolemi a ty jsem pak rozhazoval. Film pak pouštěli jako odstrašující případ. Jsem rád, že se v republice vše změnilo a že mě do Domažlic na setkání s prezidentem pozvali. Moc jsem se těšil, je to pro mne velká událost," řekl při návštěvě Václava Klause Deníku pan Jakub Blacký.

Prezident Klaus tehdy navštívil i Trhanov. V zámku se setkal s občany a posléze poobědval v restauraci u Svatého Jána.

„Pan prezident Klaus byl velice příjemný a také od lidí jsem slyšel jen samé kladné ohlasy," říká k tehdejší návštěvě hlavy státu starosta Trhanova Ondřej Frei.

A nebyla to zdaleka poslední prezidentská návštěva v Domažlicích. Po Antonínu Zápotockém a Antonínu Novotném byl teprve třetí prezident, který do Domažlic na slavnosti i v srpnu následujícího roku.

„Přál bych si, aby Domažlice nemusely na návštěvu prezidenta čekat dalších čtyřicet pět let," pronesl tehdy starosta města Miroslav Mach. Nestalo se tak, neboť prezident Klaus navštívil slavnosti také v následujícím ro­ce.

Miloš Zeman je další hlavou státu, která se rozhodla Domažlicko navštívit. Nelze než si přát, aby jeho vzpomínky na náš region byly ty nejlepší.