Ochranka asi musela šílet. Už při příchodu na radnici se hlava státu prodíralašpalírem zvědavců.Mnozí z nich ani netušili, na koho dav čeká. Klaus se však nechával ochotně fotit se zájemci, rozdával autogramy. „Aby šel prezident takhle mezi lidi, to se v Německu nevidí. Tam politiky dělí od diváků zátarasy,“ podivovala seMarie Maderová, manželka českého emigranta žijícího v Bavorsku. „Pro ženu byl šok, když k ní prezident přistoupil, podal jí ruku a pozdravil se s ní,“ usmíval se její manžel.

Klaus, který má v Domažlicích tetu a sestřenici, tu byl naposledypřed rokem. Tehdy slíbil, že se pokusí přijet na Chodské slavnosti. „Mám tu část rodiny, ale na Chodských jsem ještě nebyl. Dnes vidím, jak obrovská a významná akce to je,“ řekl prezident, aby vzápětí na pódiu u brány vyslovil obdiv právě hrající Domažličance. „Je jedenatřicet stupňů a vy si tu klidně tančíte,“ uvedl při pohledu nakrojované zpěváky Evu Dřímalovou a Josefa Kupilíka.

Nynějšíprezidentje po A. Zápotockém a A. Novotnémteprve třetí hlavou státu, která do Domažlic zavítala o Chodských slavnostech. „Přál bych si, aby Domažlice nemusely na návštěvu prezidenta čekat dalších čtyřicet pět let,“ pronesl starosta města Miroslav Mach. Tím však Klausovi ´nahrál na smeč´. „Kdybyste měli čekat dalších pětačtyřicet let, to byste se nedočkali. V té době přijede maximálně prezident Evropské unie, protože touž Česká republika svého prezidenta mít nebude,“ řekl v dobré náladě Klaus před odchodem z pódia. Netušil přitom, že pod ním visí vlajka Evropské unie. Když jej pakmuzikanti se starostou ujistili, že Chodsko se v unii nikdy nerozpustí, Klaus spokojeně zatleskal.

Na náměstí, v loubí i mezi stánky prezidenta zastavovali návštěvníci slavností, aby se s ním pozdravili, vyfotografovali, případně získali autogram. U pošty Klausnasedl do limuzíny a odjel na stadion Na Střelnici, kde otevřelo den dříve dokončené dětské a beach volejbalové hřiště. Poté se ještě pozdravil s diváky čekajícími v letním kině na zahájení ´zlatého hřebu´ slavností, klenotnicového pořadu Struny v srdci.