„Je to pro mě uzavřená záležitost. Rozhodnutí ze strany Volkswagenu i naší vlády padlo, letiště Líně zůstává v majetku resortu obrany a bude využíváno armádní leteckou záchranou službou minimálně do konce roku 2028. O jeho dalším fungování pak rozhodne Ministerstvo obrany. Myslím, že nejenom kraj, ale i okolní obce si oddychnou, že ta věc je uzavřená,“ odpověděl prezident na první dotaz. Na otázku, že stále ještě existuje platné vládní usnesení a zda by se situace mohla ještě změnit, prezident Pavel odpověděl: „Nepředpokládám to. Ani ministerstvo, ani vláda se žádnou změnou nepočítá. Jde jenom o to, aby to bylo administrativně dotaženo.“

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

V tom všechny přítomné ujistil i hejtman Špoták. „Po včerejším jednání s Ministerstvem obrany by v následujících týdnech měly orgány Plzeňského kraje projednat zastavení prací na změnách Zásad územního rozvoje číslo 5, které se týkaly výhradně gigafactory a Ministerstvo obrany do již probíhající změny číslo 6 vznese své požadavky, které by měly reflektovat potřeby armády nutné pro její další vývoj. Tím by projekt gigafactory měl být definitivně ukončen,“ prohlásil hejtman.

Prezident Petr Pavel se také zmínil o problémech, které Plzeňský kraj trápí, zejména ty, které souvisejí se stoupajícím počtem cizinců a agenturních pracovníků na našem území. „V tom se asi nejvíc Plzeňský kraj odlišuje od těch ostatních. Jen v Tachově se za dva roky počet cizinců zvýšil o více než 100 procent, což sebou nese mimo jiné i problémy mezilidské a menší pocit bezpečí mezi občany,“ popsal situaci prezident.

Prezident Petr Pavel při návštěvě Plzeňského Prazdroje
Prezident Pavel přijel na první návštěvu kraje, v Tachově ho vítaly stovky lidí

Připomněl také problémy společné i dalším krajům, například kritický nedostatek lékařů, především pediatrů a zubních lékařů. „To bude vyžadovat razantní systémové řešení, jiná cesta není,“ řekl.

Více otázek už patnáctiminutový časový limit tiskové konference nedovolil a prezidentský pár se vydal na další plánované zastávky. Na dosud navštívených místech prezidenta Pavla i jeho manželku vítali jejich příznivci z řad veřejnosti, ale i někteří odpůrci. Jeden z nich jak v pivovaru, tak u Krajského úřadu, rozvinul za prezidentským vozem transparent s nápisem „Pane komunisto Pavle abdikujte“. U přihlížejících však převažovaly sympatie k prezidentskému páru, spontánní potlesk a prosby o podpis.