Zlatý záchranářský kříž za Nejkurióznější záchranářský čin - vyproštění muže, který se propadl do skládky - získali příslušníci Hasičského záchranného sboru Domažlice. Čestná uznání dostali i příslušníci HZS Staňkov, Sboru dobrovolných hasičů Horšovský Týn a syn zachráněného muže Josef Krúpa.

Štefan Krúpa, pracovník ostrahy skládky v Lazcích u Horšovského Týna, se dne 22. prosince při pravidelné kontrole areálu propadl až po krk do odkalovací jímky.

Hladina, kterou pokrývala silná vrstva odpadu, totiž v mrazivém počasí splývala se zpevněnými pěšinami.

Odkalovací jímka komunálního odpadu se při propadnutí osoby chová jako bažina, muž se proto při pokusech dostat ven propadal čím dál hlouběji do skládky. Až přibližně po hodině jej nalezl jeho syn Josef.

Držel mu hlavu nad úrovní odpadků a zavolal prostřednictvím tísňové linky 112 na pomoc hasiče.

Pro zasahující jednotku byl zásah velmi náročný a nebezpečný. Zatímco jedna skupina se bezprostředně podílela na záchraně života, druhá připravovala přistávací plochu pro vrtulník Letecké záchranné služby a další skupina musela bedlivě sledovat kroky svých kolegů, aby se sami nepropadli do skládky.

Hasiči muže vyprostili pomocí nosítek a silně podchlazeného předali k transportu vrtulníkem lékařům LZS.

Vyhlašovatelem soutěže je časopis RESCUE report. Z jednadevadesáti nominací bylo v letošním roce předáno celkem 7 Zlatých záchranářských křížů, 1 čestné uznání a dále 3 speciální ceny ve spolupráci s partnery s časopisu.

Mezi dalšími oceněnými byli například dvoučlenná policejní hlídka, která zachránila v domě zamořeném oxidem uhličitým matku s dcerou, dále sedmnáctiletý František Nový, který zachránil svého tatínka masáží srdce, nebo šestiletá Nikolka Kodalíková, která pohotově reagovala při záchraně své maminky trpící epilepsií.