Barmanská šou, taneční vystoupení i módní přehlídka letos oživily tradiční akci „Od vzdělání k zaměstnání“, prezentaci studijních nabídek a pracovních příležitostí. Ta je určená pro žáky 8. a 9. tříd základních škol i jejich rodiče, kteří musejí přemýšlet o tom, jakou střední školu zvolit a jak se uplatnit na trhu práce.

Pořadatelé byli letos překvapeni účastí a zájmem návštěvníků. „Je tady pořád narváno. A zatímco minulý rok rodiče dětí moc zájmu neprojevovali, letos se už dopředu informovali, kdy mohou přijet, aby nic nepropásli,“ pochvaluje si Dana Vogeltanzová, ředitelka Okresní hospodářské komory Domažlice, která akci uspořádala ve spolupráci s městem Domažlice a úřadem práce.

V Domažlickém MKS se představilo šest středních škol a učilišť z Domažlického okresu, pět firem, ve kterých by studenti mohli trávit praxi nebo najít budoucí uplatnění, a nově se předvedlo také osm škol mimo náš okres, které svými stánky vhodně doplnily nabídku studijních oborů, které v našem okrese chybí, jako je například pokrývač nebo instalatér.

„Školy z Plzně, Sušice, Plané nebo Stoda jsme letos přizvali proto, že na minulý ročník se přijelo podívat i dost zájemců z okolních okresů,“ vysvětlila Vogeltanzová.

U jednotlivých stánků své umění prezentovali kuchaři, zedníci, truhláři, malíři, automechanici a další. Návštěvníci si mohli řadu typických činnností těchto oborů vyzkoušet a připraveny byly i zajímavé hry a soutěže o ceny.

Jednoznačně největší úspěch však sklidila vystoupení žáků z SOU Domažlice, ať už šlo o barmanskou šou či modní přehlídku a taneční čísla tamních kosmetiček a kadeřnic. Pod pódiem se tlačily desítky školáků, kteří učňům tleskali a hlasitě fandili.

„Bylo to úplně super. Navštívila jsem akci i minulý rok, ale teď to má opravdu šťávu, skvěle se tu bavím,“ uvedla patnáctiletá školačka Jana Schmidtová. „Přehlídky byly zábavné, vyzkoušela jsem si pár her, podívala se, jak se mají správně dělat palačinky, nechala si udělat účes, nalíčit a hodně jsem se dozvěděla od holek, které se učí na kosmetičky. O tom totiž také uvažuji,“ dodala.

Zatímco křesla kadeřnic a kosmetiček byla neustále plná, o jiné obory byl zájem menší. „My prezentujeme obory klempíř, pokrývač, malíř a instalatér. O ty není zrovna největší zájem a to je škoda,“ uvedl Marti Rabovský z SOU Stavební Plzeň, kde se učí instalatérem. „Máme to v rodině. Můj otec je také instalatér a navíc mě studium baví,“ poznamenal.