Vyříznutí tří mateřských znamének, které byly před třemi lety při preventivním vyšetření označeny za rizikové, jsou hlavním faktorem, který ovlivnil rozhodnutí Zdeňka Hrušky každoročně přijít na vyšetření do domažlické ambulance společnosti Chirurgie s.r.o.

„Člověk nikdy neví, co se mu může ze znaménka vyklubat,“ varuje pacient a přidává vlastní zkušenost: „Lidé se nemusí případného vyříznutí znaménka bát. Je to rychlý zákrok, po němž se kůže rychle zahojí. Všem, kteří mají jakkoukoliv pochybnost, doporučuji vyšetření podstoupit.“

Včera bylo zdarma v rámci Mezinárodního dne melanomu (zhoubný nádor kůže) , jinak stojí 200 korun. Zájem obyvatel z celého Domažlicka byl značný. Za necelé dvě hodiny po zahájení pracovní doby bylo v pořadníku na osm desítek zájemců.

„Všechny nestihneme dnes digitálním dermatoskopem vyšetřit, sestra je objedná na jiné volné termíny,“ komentoval velký zájem pacientů lékař Bohumil Černý.

Dermatoskop při vyšetření pacienta v krátkém čase vyhodnotí riziko vyšetřovaných znamének.

„Velkou výhodou u lidí, kteří chodí pravidelně, je možnost porovnání současného stavu s předchozími údaji. Dá se snadno porovnat, zda se znaménko zvětšuje či jeho velikost stagnuje. Pro stanovení diagnózy je důležité sledovat vývoj,“ konstatoval chirurg Josef Volák, který dermatoskop obsluhoval .
Preventivní vyšetření v rámci Mezinárodního dne melanomu se letos v Domažlicích provádělo již třetím rokem. Loni ho využilo přes sto lidí, letos je zájem podobný.

„Oceňuji tento přístup pacientů, kteří nedají na pověry typu ´Radši si znaménko nenechám vyříznout, aby se z toho nevyklubalo něco špatného´ ,“ řekl doktor Černý. Melanom je podle jeho slov nejsnadněji odhalitelný nádor, na který se přijde často jen pouhým pohledem oka.

„Díky povědomí lidí o preventivní akci jsme v minulých letech odhalili v zárodku deset případů melanomu,“ zhodnotil Bohumil Černý. Zájemci mohou podstoupit vyšetření dermatoskopem v domažlické ambulanci po celý rok.