Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přestárlé topoly u rybníka Tři vrby byly pokáceny

Domažlice – Špatný zdravotní stav stromů a jejich zhoršená provozní bezpečnost byly důvody nedávného kácení dřevin u rybníku Tři vrby. Prořezávka probíhá již několik let.

27.2.2015
SDÍLEJ:

TŘI VRBY. Pohled na rybník se změnil. Odborná lesnická firma vysekala přestárlé topoly. Foto: Deník/ Josef Babor

„Jedná se hlavně o topoly černé, rychle rostoucí dřeviny, které po dosažení věku cca 40 let trpí odumíráním větví. Při nepříznivých podmínkách (námraza, silný vítr) dochází k odlamování větví a tím ohrožování veřejnosti, která oblast Tři vrby hojně navštěvuje," vysvětlil Petr Sladký z odboru životního prostředí.

„Topoly byly vysázeny okolo roku 1962. Naši předchůdci je vysadili jako rychle rostoucí dřevinu, když se vybudoval rybník, aby jeho okolí bylo co nejrychleji ozeleněné. Vysázeli je poměrně hustě u sebe, skoro všechny se tehdy ujaly," konstatuje Karel Amerling, předseda domažlické organizace Českého rybářského svazu, na jehož pozemcích ke kácení došlo.

„Stromy jsou silně přestárlé.Musely se pořezat kvůli bezpečnosti. Před několika lety ve vánočním období se stalo, že jeden strom padl těsně za paní, která šla tudy na procházku. Byly tehdy mrazy a tíhu námrazy strom neunesl," vzpomíná Amerling.

Dodává, že v posledních letech přibývalo případů, kdy praskaly větve a lámaly se špičky stromů a nepořádek padal do vody.

„K pořezání jsme dostali souhlas odboru životního prostředí. Pan Sladký byl na místě a vytipoval stromy, které se pokáceli," říká předseda domažlických rybářů.Kromě topolů byla pokácena i jedna prasklá stará vrba.

Na doporučení odborníků začali rybáři provádět náhradní výsadbu.

„Za pokácené stromy jsou postupně vysazovány duby, jedná se dlouhověké dřeviny vhodnější na břehy vodních nádrží," uvedl Petr Sladký.

„Už jsme vysadili pět dubů, až se zlepší počasí, budeme ve vysazování pokračovat," dodává Karel Amerling.

Protože oblast okolo rybníka Tři vrby patří k populárním místům pro vycházky Domažličanů, stalo se kácení stromů tématem i pro diskuze na sociálních sítích.

„Bohužel rybník byl kdysi celkem nevhodně osázen a o stromy se nikdo moc nestaral, ať chceme nebo ne, tak čas nezastavíme. Teď to vypadá děsivě. Snad se to pěkně osází, ale to bude pár let trvat, než to zas trochu obroste. V budoucnosti na toto myslet a přistupovat k „revitalizaci" zeleně trochu citlivěji," uvádí Jiří Vísner.

Autor: Josef Babor

27.2.2015
SDÍLEJ:
Jan Doležel vystoupí v Klenčí.

Varhanní festival v Klenčí uzavře Jan Doležel

Ilustrační foto.

Kriminalisté obvinili pět dealerů pervitinu

Fanoušci jsou nároční, ale dokáží nás hlasitě ocenit

Mrákov – Hudební žně mají v tomto období fanoušci rockové muziky. Minulou sobotu si v mrákovském kulturním domě užili koncert kapel Dymytry a Komunál, v tu následující, 21. října tam od 20.30 hodin vystoupí kapela Kečup. Jedním z členů populární skupiny je zpěvák a kytarista Dan Dobiáš.

FOTO: Čeští i bavorští harmonikáři si v Loučimi zahráli společně

Loučim – V neděli 15. října odpoledne se v restauraci pana Matějky uskutečnilo další setkání přátel harmonik, tentokrát s hojnou bavorskou účastí nejen nástrojů, ale i obecenstva z okolí Degendorfu.

Zloděj ukradl ve Všerubech motorovou pilu

Všeruby – Neznámý pachatel v průběhu uplynulého měsíce ve Všerubech prošel neoploceným pozemkem ke kůlně, kde odstranil visací zámek zajišťující její dveře.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení