Šestnáctý ročník unikátního závodu Běh na věž Domažlice 2019 pořádaný domácím sborem SDH Domažlice budou zakoušet hasiči z 21 sborů dobrovolných hasičů, a to nejen z Plzeňského kraje. Nejdále přijedou závodníci například z obce Cítoliby (Ústecký kraj) a z Králova Dvora (okres Beroun).

Ačkoli se v minulosti soutěže o zdolání 194 nepravidelných dřevěných schodů věže účastnili i hasiči z Německa, konkrétně Chamu a Bad Kötztingu, jsou letos zatím přihlášeni jen závodníci z Čech, to potvrdil i starosta SDH Domažlice Luboš Mleziva. „Závodníky z Německa čekáme, nicméně nemáme ještě žádné oficiálně přihlášené. Zatím jsou přihlášeni jen čeští závodníci.“

Soutěž je standardně rozdělena do dvou kategorií, a to do 30 let věku a nad 30 let věku. V kategorii mladší se utká 19 hasičů a mezi staršími se o prvenství popere 32 hasičů. Ačkoli se najdou zájemkyně i z řad žen, zůstávají pravidla stále stejná. To znamená, že i letos se nezařazuje kategorie žen, a to kvůli velké fyzické námaze.

Navzdory těžké dřině, výstroji a obtěžkání kyslíkovou bombou a hadicí typu ‚C‘ dosahují hasiči neskutečných časů a výkonů. Absolutní rekord s časem 69,97 vteřin drží Jiří Hnyk z SDH Klenčí pod Čerchovem. Zda se některému ze závodníků podaří dostat pod tento limit, je zatím nezodpovězenou otázkou. Stejně tak mohou být diváci zvědaví i na patnáctinásobného vítěze Antonína Rendla z SDH Česká Kubice, zda i letos obhájí vrchol a připíše si další vítězství do řady svých úspěchů.

První nadšenec odstartuje od paty věže Arciděkanského kostela na domažlickém náměstí v 10:00 již tuto sobotu, 6. dubna. Zároveň se tímto zahajuje i 3. ročník Chodské ligy v disciplínách TFA 2019, která letos obsahuje celkem 7 kol, přičemž následující čeká dobrovolné hasiče 27. dubna v Postřekově.