Hlavní turistická sezona začala tradičně. V sobotu 6. dubna totiž Klub českých turistů (KČT) odemkl Českou studánku, letos již po dvaatřicáté. Společně s pořadateli ale na akci dorazilo dalších více než 300 lidí.

Odemykání České studánky se jako již tradičně stalo oslavou příhraničního přátelství, zhruba třetina hostů byla totiž tvořena příchozími z bavorské strany hranic. Slavnostní akt pak doplnilo vystoupení trubačů Oblastního mysliveckého spolku Domažlice a také pěveckého sboru Haltravan z Klenčí.

Akademický malíř Dalibor Říhánek (na snímku z vernisáže v Písku) vystavuje v Galerii bratří Špillarů v Domažlicích.
Malíř a textilní výtvarník Dalibor Říhánek vystavuje v Galerii bratří Špillarů

„Jsem potěšen množstvím účastníků dnešní akce,“ chválil předseda KČT Domažlice Petr Matějka. „Před dvěma lety na této akci padal sníh, dnes si užíváme nádherného teplého počasí,“ připomněl domažlický starosta Stanislav Antoš a dodal, že akci vnímá jako symbol česko-bavorského přátelství. „Zastupitelstvo města Domažlice uvolnilo finanční prostředky na rekonstrukci horské chaty na Čerchově, očekáváme brzké zahájení stavebních prací,“ informoval dále starosta příchozí turisty.

Starosta Furthu im Wald Sandro Bauer přivítal turisty i cyklisty z obou stran hranic a zmínil letošní výročí 20 let od vstupu České republiky do EU. „Hranice ale byly otevřeny mnohem dříve. Mnohem důležitější než smlouvy podepsané politiky jsou lidé, kteří se přátelsky setkávají,“ uvedl.

Litevec Karolis P. u Okresního soudu v Domažlicích.
Dvojnásobný pokus vraždy u Folmavy. Soud poslal cizince do vazby

Předsedkyně turistického klubu Waldverein Furth im Wald Marianne Linsmeier přivítala přítomné i v českém jazyce, za což sklidila velký potlesk. Poděkovala také Plzeňskému kraji, městu Domažlice a obcím Pec a Česká Kubice a městysu Klenčí pod Čerchovem za finanční podporu na údržbu rozhledny na Čerchově. Letos budou renovovány toalety a pro děti vznikne hřiště s míčovou dráhou.