Čtenáři se totiž před uzavřením knihovny předzásobili knihami, teď je ve velkém vraceli a odcházeli s novou várkou čtiva.

„První den do dospělého oddělení zavítalo přes 170 čtenářů a do dětského odhadujeme 60 čtenářů. Šlo ale o registrované čtenáře, reálně byl počet návštěvníků minimálně dvojnásobný. Téměř každý s sebou měl doprovod,“ řekla hned na úvod ředitelka knihovny Lenka Schirová s tím, že občas se vytvořila i fronta u pultu, ale prvotní nápor se povedlo zvládnout.

Ostatně malou zátěžovou zkouškou byl pro prostor knihovny i její zaměstnance příměstský tábor, který se konal poslední týden v červenci.

Dvacet šest dětí si tak mohlo vyzkoušet nové vymoženosti, které knihovna a učebny v ní nabízejí. „Stoly a prostory pro výuku polytechniky se osvědčily. Na počítačích si děti vyzkoušely program pro vytváření vlastních komiksů. Program, ovládání, vše je tak jak má být,“ pokračovala Schirová. Děti se navíc s takovým programem nesetkávají denně, při práci na volné téma se projevila jejich kreativita, fantazie. „Myslím, že je to bavilo, i ve volných chvílích se k programu iniciativně vracely,“ doplnila k táboru ředitelka knihovny. Do konce prázdnin už se ale tábory v knihovně odehrávat nebudou. Knihovna zahájila standardní provoz v plném rozsahu a veškeré soustředění se zacílilo právě sem.

A jaké novinky čekají čtenáře? Hned na první pohled každého upoutá design, prostorný interiér, odhalené trámy a spousta skla. Právě za sklem jsou umístěné kanceláře zaměstnanců, ale například i točité schodiště umístěné na konci oddělení pro dospělé i děti. Oddělení jsou rozdělená do jednotlivých pater a schodiště je takto elegantně spojuje. Ovšem čtenáři se po tomto spojovacím krčku neprojdou.

„Přístupné bylo jen při slavnostním otevření, jinak slouží pro služební účely a používáme je jako služební vchod. Mimo jiné je určené pro poslední podkrovní podlaží jako únikové schodiště,“ vysvětlila Lenka Schirová a doplnila dvě velké výhody nově otevřené knihovny.

„Nově máme provozní dobu i přes poledne, takže čtenáři, kteří nestihli zajít do knihovny dopoledne, anebo jsou odpoledne dlouho v práci, mají možnost přijít v době oběda. Velkým plusem je i komfort pro čtenáře. V budově je k dispozici výtah, takže i imobilní čtenáři se k nám pohodlně dostanou a v prostoru se mohou dobře pohybovat. To je opravdu velký přínos.“

Nový a o něco sofistikovanější je i katalog pro vyhledávání knih a dalších publikací. V dospělém oddělení je takzvaný kiosek, což je menší dotyková obrazovka. Jinak je systém vypůjčení a vrácení stále stejný.