Jedna z obyvatelek po vlastním pozorování zajatého opeřence v odchytové kleci se obává možného týrání holubů.

„Jsem velká milovnice zvířat. Při focení z domažlické věže jsem v neděli ráno zachytila holuba v malinké kleci na naší radnici u okna půdy. Snažil se dostat ven, pomáhal mu několikrát i další holub, odletěl a zase se vracel a poskakoval kolem klícky," popsala svoji zkušenost Anna Zdeborová.

„Rozumím tomu, že se musí holubi likvidovat, ale neměli by u toho trpět. O víkendu byl i velký pařák. Holub musí být v kleci o hladu nebo žízni?" ptá se paní Zdeborová.

„Odchytové klece se kontrolují každý den. Je-li v nich holub zachycen, posíláme jej k odborné likvidaci," popsala Dagmar Murinová z domažlické radnice.

„Kromě radnice probíhá v Domažlicích odchyt holubů i na půdě základní školy v Komenského ulici," informoval místostarosta Stanislav Antoš.

„Projít po chodníku od bývalého pivovaru kolem školy v Komenského ulici chce velké nervy. Mezi holubinci se jen těžko kličkuje. A to tam chodí spousty lidí," popisuje svoji zkušenost Věra Farská.

„Nejlepší proti přemnožení holubů ve městech jsou funkční zábrany a dále odchyt," zmínila před časem Lucie Císlerová z domažlického odboru životního prostředí.

Ptačí trus poškozuje budovy i městský mobiliář, nebezpečný je v některých případech pro lidské zdraví. „Pokud se lidé mezi holuby pohybují ve volném prostoru, který není plný vrstev trusu, nemělo by je to ohrozit. Jiná situace by však nastala, pokud by se trus nacházel na velké ploše v domě, například na půdě. Pak by se zdravotní problémy vyskytnout mohly," uvedla hygienička Hana Pokorná.