„Organizátorů této akce bylo několik: nově založené Občanské sdružení Tanaberk, obec Všeruby, Sbor dobrovolných hasičů Všeruby a obec Eschlkam,“ říká Martina Krásnická.

Ačkoliv program začínal v sobotu v pět odpoledne, historicky první hosté se dostavili již kolem druhé.
„Manželé Heindrich a Gerda Hamplovi přijeli až ze Straubingu, oba plynně mluví česky,“ doplňuje s tím, že tato skutečnost byla velmi symbolická pro česko-německé slavnosti.

„Navzdory občasným dešťovým přeháňkám vládla v pivním stanu výborná nálada, Hájenka hrála do úmoru a parket byl plný až do pozdních nočních hodin.
Osvětlené zdi kostela byly svědky romantických procházek, chlapáckého pošťuchování mladíků z okolí i mátožných kroků těch, co už neměli náladu ani na jedno, ani na druhé. Prostě lidová zábava se vším všudy,“ hodnotí premiérové slavnosti pořadatelé.

V neděli se v kostele sv. Anny na Tanaberku uskutečnila německá mše a po ní následoval česko-německý kulturní program až do páté hodiny odpolední.

„Všichni jsme byli mile překvapeni, ne-li přímo šokováni množstvím lidí, kteří se letních slavností zúčastnili, a rádi bychom jim za účast srdečně poděkovali. Je to ta největší odměna pro všechny, kteří do přípravy vložili hodiny a dny ze svého volného času,“ vzkazují členové Občanského sdružení Tanaberk.

OS Tanaberk si jako cíl vytýčilo oživení starého poutního místa. Jeho členové chtějí, aby se Tanaberk znovu stal centrem setkávání lidí.