„Prvně jsme vyjeli sekat ozimý ječmen druhou červencovou sobotu, což bylo o tři, čtyři dny dříve než vloni. Kvůli přeháňkám máme na polích těžký terén, už nám zapadly kombajny a museli jsme je vytahovat z pole traktory,“ říká agronom meclovské zemědělské, a. s., Ondřej Kučera.

Dodává, že sekání ozimů se kvůli počasí pravděpodobně protáhne a je možné očekávat i ztráty, zrno se z klasů vyklepe. „Při počasí, kdy je jeden den horko a další den prší, je sklizeň problematická,“ dodává Kučera.

Zhruba o čtyři dny později vyjeli s kombajny do polí jejich kolegové z draženovské Agrimy.

„Co se stačilo posekat od úterka do soboty, to bylo dobré. Obával jsem se víkendové předpovědi, hlavně toho, co přinese neděle, ale naštěstí husté srážky nepřišly. Teď čekáme, až budou příhodné podmínky, abychom mohli do polí znovu vyjet,“ uvedl Deníku předseda představenstva společnosti Agrima Miloš Hammer.

Nebyl jediný, kdo se obával víkendových srážek. Do pátečních pozdních večerních hodin se pohyboval kombajn i na okraji Domažlic, kde obhospodařuje pole soukromý zemědělec pan Šlajs z Luženiček.

„Ozimý ječmen jsme začali sekat minulé pondělí a pokračovali jsme přes sobotu i neděli, takže nám z celkových 130 hektarů zbývá sklidit asi deset, které ještě nebyly zralé. Porosty oproti loňskému roku nebyly polehlé od deště a od větru, takže to šlo relativně dobře. Výnosy jsou průměrné, ale není to zklamání,“ reagoval na otázku Deníku agronom ZOD Mrákov Pavel Kupilík.

Z uvedeného vyplývá, že i přes krátkou vzdálenost mezi jednotlivými pěstiteli obilí v našem regionu mohou být podmínky pro jeho sklizeň různé.