Nebývá zvykem, že se rodiče usadí s dětmi v prostorách mateřinky a tvoří společně něco, co poslouží ke zkrášlení jejího areálu. V klenečské mateřské škole se rodiče s dětmi sešli ve středu odpoledne.

„Snažíme se pravidelně zapojit rodiče při podobném odpoledni. Ale protože od rodičů chceme také na jaře i na podzim brigádu na školní zahradě a také chápeme, že času nemají nazbyt, proto nějakou odpolední společnou akci pořádáme jednou, dvakrát do roka," vysvětlila Deníku vedoucí učitelka Věra Čechová.

V mateřince se to doslova hemžilo dětmi a dospělými. Aby měli ti, kteří vytvářeli ´kachličky´ z cihlářské hlíny klid na práci, bylo nutné během doby, než se postupně při práci vystřídali, zabavit ostatní. Děti proto s pomocí maminek či tatínků nejprve vystřihovaly sněženky z papíru, či skládaly obrázky z dřevěných knoflíků. Ti šikovnější z rodičů mohli vyzkoušet ´lis´, s jehož pomocí vytvářeli zajímavé kytičky či větrníčky z pestrobarev­ných fólií.

Před vytvářením ´kachlů´, které poslouží jako označníky rostlin v bylinkové zahrádce, si museli vytáhnout z košíku název bylinky a pro záhonek s ní vymyslet označník, do něhož vepsali i jméno rostliny.

„My jsme vymysleli ideu a nyní je na rodičích, jak zapojí fantazii. Bylinky jsme měli na zahrádce označené dřevěnými označníky, které se nám rozpadly. Rozhodli jsme se pro keramické, které jsem viděla v zahradě ve Valticích. Máme štěstí, že nám výrobky vypálí v keramické peci paní Jana Psutková, která nám vždy ochotně vychází vstříc," konstatovala Čechová.

„Líbí se mi, že nás, rodiče, takhle do školky pozvou. Alespoň vidím, jak a co dcery ve školce tvoří, a mohu se i přidat. Máme za úkol udělat destičku pro mateřídoušku," prozradila maminka Miloslava Fišerová z Hamru, která přišla s manželem pomoci svým dvěma dcerkám – pětileté Evičce a tříleté Elišce.

„Jsme tady s dcerami oba, já nemohla přijít hned na začátek, takže manžel přišel první. Chvíli tvořil tatínek, teď už je to na mně, vystřídáme se. Máme tu pěkné společné odpoledne," doplnila Fišerová.

Nelitují rodiče času, který tak stráví s dětmi v mateřince? „Dnes tu nejme poprvé, s Deniskou a Danielkou už jsem tady byl vloni a dělali jsme krásné zvonečky a čerty. Moc se mi to líbí a času, který strávím se svými dětmi, nikdy nelituji," prohlásil David Dont.

Linda Švehlová přišla podpořit syna Kryštofa. „Jsem tu poprvé a je to nádherné, je to paráda. Na dnešní odpoledne jsem se moc těšila, že si zase zaplácám z hlíny. Kryštůfek má doma malou sestřičku, se kterou by něco podobného nešlo dělat, proto jsem ji svěřila babičce a dědovi. Moc si to užívám, hlavně se nyní mohu věnovat pouze synovi, což doma pochopitelně nejde," kvitovala akci mateřinky Švehlová.

Do klenečské mateřinky dochází 50 dětí. „Téměř polovina by měla v září nastoupit do základní školy, což je spojeno s tím, že budeme přijímat nové, a to v pondělí 27. dubna od 16.30 hodin. Po letech to bude první rok, kdy nebudeme muset předškoláky odmítat a uspokojíme všechny rodiče," podotkla Čechová.

Není bez zajímavosti, že se MŠ Klenčí může pochlubit 2. místem, jež získala v rámci Plzeňského kraje v žebříčku Top školky za rok 2014. Ten obsahuje rodiči nejlépe hodnocené státní mateřinky.