S týdenním zpožděním začala pro pětapadesát dětí z Poběžovic a okolí školka. Za delší prázdniny pro děti a starosti se zajištěním jejich hlídání pro rodiče, může dřevomorka. Ta narušila statiku objektu Mateřské školy v Poběžovicích tak, že po zprávě statika a hygieniků nezbývalo nic jiného, než jej uzavřít a začít pro zařízení hledat náhradní prostory.

Pomoc v krizové situaci nabídla obec Mnichov, která poskytla prostory bývalé školy.

Na úpravách se dělalo celé prázdniny. „Rozvody vody, odpady, sociální zařízení v patře, ale i okna, protipožární únikové schodiště. Dřina byla také to tu vymalovat. Stropy tu jsou tři metry vysoko,“ popisuje ředitelka Lenka Pekárová práce, které předcházely včerejšímu otevření školky.

Sama přitom ještě před čtrnácti dny nevěřila, že se „akce kulový blesk“ zdaří. Zaměstnancům, kteří ve prospěch dětí v náhradních prostorách obětovali i zázemí pro sebe, dodává sílu k překonávání obtíží solidarita rodičů. „Jeden z tatínků opravil židličky a stolky. Ty sehnala kolegyně ze školy v přírodě v Koutě. Mnichovské maminky si zase vzaly na starosti plot, který celý natřely. Pořádný kus práce tu odvedli i pracovníci Služeb města a odborných firem,“ dodává ředitelka.

Kromě postrádaného skladu pomůcek na tělocvik, které ve školce v Mnichově není kam dát, zůstala v Poběžovicích i kuchyně. „Jídlo si sem dovážíme. S tělocvikem musíme nějak improvizovat. Ale je tu zahrada a hřiště,“ říká Pekárová.

Děti vozí do Mnichova tři autobusy. Ve dvou z nich jezdí zaměstnanci školky, takže je zajištěn dohled. Třetí autobus jezdí před osmou hodinou. Je určen pro maminky na mateřské dovolené, které mohou s dětmi cestovat. Mají asi patnáct minut na to, aby dítě předali učitelkám. Pak jim spoj jede zpátky.

Každodenní dojíždění rodiče přijímají jako „nutné zlo“. A děti? „Máme tu plno hraček a je to tu hezké,“ říká o čerstvě vymalované a vyzdobené školce pětiletý Honzík Kocián. Do ´nové´ školky se prý těšil. Už kvůli kamarádům. „A na paní učitelky,“ doplňuje jej malá Karolínka.

I když se dětem školka líbí, snad každý si přeje, aby provizorní stav trval jen dva roky, než v Poběžovicích vyroste nová školka. O padesát milionů z Regionálního operačního programu na výstavbu nových pavilonů už poběžovická radnice požádala. „Zda s naší urgentní žádostí uspějeme, uvidíme v půlce října,“ říká starosta Hynek Říha. Ten nešetří chválou na adresu zaměstnanců školky. „Klobouk dolů před ředitelkou, zaměstnanci a vůbec všemi, kteří se na úpravách budovy v Mnichově podíleli. Mnohdy na úkor svého volna. Za ty dva měsíce udělali obrovský kus práce,“ dodává.