Policisté z Inspektorátu cizinecké policie Folmava si k přednášce o nebezpečí drog přivedli i čtyřnohé pomocníky.

Žáci šestých a devátých tříd Základní školy Msgre B. Staška v Domažlicích se včera dozvěděli, co je za držení, výrobu či prodej návykových látek čeká. Jednotlivé drogy si mohli zblízka prohlédnout, popsali si jejich účinky a rizika spojená s užíváním.

„Přednášky jsou nezbytnou prevencí,“ sdělil Deníku praporčík Martin Sodoma, který dětem přednášel s kolegou Petrem Koptou. „Chceme, aby děti ještě předtím, než se jim nějaká návyková látka dostane poprvé do ruky, věděly, jak vypadá, co je zač a jaké může mít následky,“ vysvětluje Sodoma.

Policisté ale nezůstávali jen u obecných pouček a teorií. „Přibližujeme dětem i příklady z naší praxe. V ubytovně v Klatovech jsme například našli osmnáctiletou dívku, kterou hned po dosažení plnoletosti rodiče vystěhovali, protože si peníze na drogy obstarávala tím, že doma kradla věci a prodávala je,“ vzpomíná Sodoma. Dodává, že největším problémem jsou pro mladé především pervitin a marihuana. ´Tráva´ může být odrazový můstek pro mnohem nebezpečnější drogy. Na ty pak mládež nejčastěji narazí na diskotékách a v barech.

Přednášku pak zpestřila ukázka schopností Rolfa a Ziky, policejních psů trénovaných ve vyhledávání téměř všech typů omamných a psychotropních látek, které se v Česku vyskytují. Ukryté vzorky drog vystopovali v učebně hudební výchovy bleskovou rychlostí.

„Ukázku psů jsme tu měli letos poprvé. Přednášky podané zajímavou formou děti zaujmou a některé příklady snad i trochu vystraší a odradí,“ říká učitelka Ludmila Plichtová a dodává, že už i šesťáci mají o různých návykových látkách povědomí.

Dvanáctiletý Dominik Šoukal z Domažlic ví o drogách své. „Až budu starší, tak asi budu pít pivo a možná i kouřit, ale drogy brát určitě nebudu, vím, jak lidé dopadnou, a myslím, že bych dlouho nežil.“