Vynikající účinkování spojené s vavříny má za sebou skupina Práčata z Týna.
„Zúčastnili jsme se soutěžní přehlídky skupin historického šermu, která se konala v Budyni nad Ohří. Vystupovali jsme tam se svojí hrou ´Bitva u Domažlic léta Páně 1431´," upřesnil na úvod vedoucí Práčat Emanuel Svoboda.
O co přesně šlo
„Budyňská soutěž se odehrává v nádherných prostorách vodního hradu v Budyni nad Ohří, přičemž letos se konal již 18. ročník. Této ojedinělé akci, kterou pořádá skupina historického šermu Lepus, kromě značného počtu diváků a skupin historického šermu přihlíží také odborná porota. Skládá se z režiséra, historika, šermíře a diváků a hodnotí výkony jednotlivých skupin. Každý z porotců pak předává cenu za svůj obor," popisuje Svoboda.
Šermíři mimoto svádějí boj o Budyňskou korunu.
„O vítězi Budyňské koruny rozhodují diváci prostřednictvím svých hlasů, které během soutěže, nejpozději však po skončení posledního soutěžního programu, odevzdají," upřesňuje vedoucí Práčat.
Cíl byl jasný
Do Budyně vyjelo z Horšovského Týna pět zástupců, a to Jiřina Šmídová, Martin Leroch, Kryštof Říha a otec a syn, oba Emanuelové Svobodové.
„Této soutěžní přehlídky se účastní skupiny šermířů z Prahy, Teplic, Berouna a dalších míst, kteří svojí kvalitou mnohdy předčí scénáře a úroveň šermu z divadelních a filmových představení. Disponují kvalitní doprovodnou zvukovou kulisou a různými efekty. To vše je samozřejmě o penězích. Práčata se těmto skupinám z posledně uvedeného důvodu ani nemohou rovnat, proto chtěla ukázat hlavně odbornému oku, že nejen železné meče a plátové zbroje, nažehlené košile či dokonalé kostýmy vždy znamenají úspěch," konstatuje Svoboda.
Porotce se bavil
A právě za velký úspěch považuje ´otec´ a vedoucí Práčat to, co zaznělo po jejich vystoupení.
„Po vystoupení Jiřinky, Martina, Kikiho a Emíka pronesl jeden porotce: ´Co mi zdechybí, to je kvalitní herectví. Spousta skupin tuto činnost supluje zvukem z reproduktoru. Přijde mi to neosobní a hodně to ubírá na kontaktu s divákem. Chybí mi pohádky pro děti. Viděl jsem zde spoustu agresivního pojetí, výbuchy, oheň, krev a řev. Ale až s Práčaty jsem se bavil od začátku až do konce. Zatím se nemohou měřit s dospělými dokonalými skupinami, které vystupuji ve filmech, ale svojí radostí a přirozeností přináší úsměv, smích a radost´," tlumočil Svoboda Deníku ´poklonu´ porotce.
Jak vše dopadlo
V Budyni letos vyhrála skupina Inferno z Prahy. Za ní skončili tepličtí Vae Victus a hned za nimi Práčata z Týna. Ta zvítězila mezi dětskými skupinami, když porazila skupinu z Teplicka. Navíc Práčata obdržela také cenu v kategorii dětské skupiny historického šermu.
„Svou novou cenu vystavíme při Anenské pouti při našich představeních. Kromě toho se letos ještě ukážeme divákům na historických slavnostech ve Žluticích, dále pak v Tachově a Krupce u Teplic," podotýká.
Slovo na závěr
„Pro mě, vedoucího Práčat, není většího potěšení, nežli vidět radost v očích dětí při vyhlašování výsledků. Přál bych všem vidět jejich nadšení z toho, že můžou spát v komnatách na hradě a splnit si dětský sen. A nejen dětský; možná i sen nás dospělých, kteří jsme příběhy o mušketýrech, králích, husitech či jiných postavách z dějin pouze četli," říká na závěr Svoboda.