Nastávající víkend s teplotami, které se dotknou třicítky, by měli být všichni, kdo ho chtějí strávit na sluníčku, opatrní.

Slunce má velkou sílu, může být velmi nebezpečné.
„Slunce má stejnou sílu jako koncem srpna. Kůže je však po zimě syrová a nepřipravená. Snáze se spálí. Často mě navštěvují lidé s alergiemi na sluníčko. Při delším pobytu na sluníčku, například při práci na zahrádce, je třeba použít UV faktorové krémy. Já osobně v těchto dnech používám třicítku i padesátku. Práce na zahrádce vydá stejně jako opalování na lehátku. Cyklisté, kteří vyrazí ven na několik hodin, by měli použít padesátku, a to v několika vrstvách," radí kožní lékařka Ivana Hrubá.

V těchto teplotách je nutné dodržovat pitný režim. Děti do sedmi let by měly vypít jeden a půl až dva litry tekutin, jako je voda, ovocné šťávy nebo chlazené čaje, starší děti a dospělí o litr více," říká lékařka Radmila Pflugová–Růžičková s tím, že co se týká kardiaků, v těchto vysokých teplotách klesá tlak, čímž může dojít ke kolapsu.

Pokud by hlavně kardiak nedodržoval pitný režim a pobýval dlouho na přímém slunci, může mu hrozit i smrt. Pozor si však musí dávat i zdravý člověk.
„Pokud by došlo ke kolapsu, je nutné zavolat lékaře. Do jeho příjezdu necháme nemocného vleže, zvedneme mu nohy do vyšší polohy a chladíme ho utíráním obličeje. Při zástavě srdce je nutná resuscitace," pokračuje Růžičková.

Podle meteorologů si letní teploty užijeme až do úterý.
„Během víkendu můžeme očekávat třicetistupňové teploty. V neděli  mohou přijít bouřky. Teplé počasí ale vytrvá i přes úterní příchod studené fronty, kdy teploty klesnou k osmadvaceti stupňům," řekl Pavel Kopeček z plzeňského meteorologického ústavu.