K tomu bohužel patří i typicky sezonní krádeže věcí a jízdních kol na koupalištích a vloupání do vozidel zaparkovaných poblíž.

Například na pláži u babylonského rybníka si dva koupající nedávali pozor na své věci a zloděj jim ukradl volně položenou látkovou tašku, ve které měli mobilní telefony Samsung a Iphone, svazek klíčů od domu i od auta a oblečení. Přišli o věci za více než 16 tisíc korun.

Právě proto policisté během letní sezony navštěvovali koupaliště v rámci nového preventivního projektu Bezpečně relaxovat u vody.

„Lidé si často na koupaliště nosí věci vyšší hodnoty, jako jsou mobilní telefony, větší obnos peněz, platební karty. V zaparkovaných vozidlech pak ponechávají své osobní věci, fotoaparáty nebo notebooky,“ popsala domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová, která nedávno navštívila například právě babylonský rybník, aby návštěvníky poučila o nebezpečích krádeží na koupalištích. „Pachatelé majetkových deliktů také využívají nepozornosti návštěvníků koupališť, kteří se v letních dnech odcházejí osvěžit k vodě a přitom nechají všechny své věci volně odložené na dece, pod oblečením nebo v obuvi a předpokládají, že takto svůj osobní majetek dostatečně chrání,“ dodala.

Návštěvníci Babylonu od policistky v rámci preventivní akce obdrželi dárkové předměty, a to vodě odolná pouzdra na mobilní telefon, peníze nebo doklady. Na vytipovaných místech byly dále umístěny preventivní cedule a letáky upozorňující na rizika.

Na koupališti je dobré mít na paměti několik základních doporučení:
– snažte se omezit na minimum počet cenných věcí nošených na koupaliště
– nenechávejte volně odložené osobní předměty ani na krátkou dobu bez dozoru
– při odchodu do vody požádejte důvěryhodnou osobu v blízkosti, aby sledovala vaše věci a nespoléhejte na to, že vhodnou skrýší je batoh nebo sbalený ručník
– bezpečným úkrytem není ani vozidlo zaparkované před koupalištěm, hrozí riziko vloupání

Projekt Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje s názvem Bezpečně relaxovat u vody se podařilo zrealizovat díky dobré spolupráci s Krajským úřadem Plzeňského kraje a také za jeho finanční podpory.