V první polovině června vyrazila skupina pětadvaceti dětí, tří učitelů, dvou zástupců vedení školy, tří zástupců Městského úřadu Holýšov a jednoho zástupce Unie rodičů do partnerského města Port, kde byl již od rána prvního dne připraven pro celou skupinu bohatý program. Žáci mohli vidět přírodní krásy v okolí měst Port a Biel, hlavní město Bern, zasněžené pahorky Alp či si vychutnat osvěžující vody Bielského jezera.

Největším přínosem pro žáky však byl pobyt ve švýcarských rodinách. Všechny rodiny byly vybaveny jednoduchým slovníkem s českými slovíčky či frázemi, a tak došlo během jednoho týdne k oboustranné výuce cizích jazyků – češtiny, němčiny, francouzštiny a procvičování angličtiny.

„Nejvíc se mi líbilo hlavní město Bern a rodina, která k nám byla velmi hodná, proto se mi s nimi líbilo strávit volné odpoledne. Příště určitě pojedu,“ sdělila své dojmy Věra Mašková z páté třídy.

Děti mohly poznat obyčejný život a tradice svých blízkých sousedů. V rodinách voněl k večeři tradiční fondue či ´jídlo švýcarských pastevců´ raclette. Každý mohl bez předsudků srovnávat rozdíly mezi Českem a Švýcarskem a rozšířit si tak o trochu své znalosti a obzory.

Z celé řady aktivit byl pro všechny Čechy největší zátěžovou zkouškou výlet na kolech kolem Bielského jezera. Všichni, ať děti či dospělí, však s úsměvem zvládli túru o délce úctyhodných 42 km.

Na rozlučkovém večírku zástupci města Holýšov oficiálně pozvali své švýcarské přátele na pobyt do Holýšova. Švýcaři přijedou v červnu 2010 a škola i město chce připravit stejně bohatý a zajímavý program, jako připravila druhá strana pro ně.

Pro žáky holýšovské školy byl pobyt ve Portu plně hrazen švýcarskými partnery. Podmínkou účasti však bylo, že se příští rok o náklady za pobyt švýcarských dětí postarají české rodiny, jejichž dítě se letos výměnného pobytu zúčastnilo.

Další pobyt českých dětí ve Švýcarsku proběhne nedříve za 5 let. To, že výměnný pobyt naplnil očekávání, dokazovalo i páteční rozloučení, kde údajně i srdnatí mládenci zakrývali slzy.

„Do Švýcarska bych se vrátila, a to hned. Strašně se mi po Laře a její rodině stýská. Doufám, že Lara s její kamarádkou k nám za rok přijedou. Jsem velmi ráda, že jsem do Švýcarska jela,“ poznamenala Dominika Humlová ze 6.A holýšovské základní školy a dodala, že i na další případný výměnný pobyt do Švýcarska se určitě zase přihlásí.