Dnes by ho úklid několika tun odpadků přišel na čtvrt milionu korun.

„Koupil jsem pozemek a protože se jednalo o bílé místo na mapě, čekal jsem šest let, než bude zanesen do katastrální mapy. Mezitím tady vznikalo obrovské ´veřejné´ smetiště. Nemohl jsem s tím nic dělat, jen nečinně přihlížet,“ říká nešťastný majitel.

Ačkoliv tuší, kdo skládku na jeho pozemku založil a stále ji rozšiřuje, není mu to nic platné. Svůj pozemek už i několikrát oplotil a opatřil závorou a zámkem. Ani to však nepomohlo a černá skládka nabývá stále větších rozměrů.

„Pletivo i zámek byly za týden pryč. Už se mi to stalo dvakrát. Doufám, že tam jednou někoho chytnu a nechám ho to zaplatit. To, že vůbec může dojít k takové situaci, je problém legislativy. Za odhozený pytel s odpadky nemůže být nikdo trestně stíhán,“ pokračuje Novotný.

Pohozených odpadků jsou po zimě plné silniční příkopy a marný boj s černými skládkami vedou i obce. Před týdnem například Všerubští likvidovali na náklady obce černou skládku pneumatik na lesním prostranství u silnice k Pomezí.


„Náš lesní hospodář nás upozornil na černou skládku, která čítala asi sto pneumatik z osobních aut. Nezbylo nám nic jiného, než na vlastní náklady gumy naložit a odvézt na shromaždiště, odkud budou dále odvezeny do Lazců jako nebezpečný odpad. Městys to bude stát kolem tří tisíc korun,“ řekl místostarosta Všerub Václav Krásnický s tím, že na tomto místě, které k založení černé skládky přímo svádí, už likvidovali pneumatiky po čtvrté.

„Viníka si však můžeme jen domýšlet. Buď je to někdo, kdo se opravováním aut živí, nebo tady někdo na černo auta rozebírá a z nepotřebného odpadu pak udělá černou skládku,“ dodal Krásnický.