Marcela Kucháriková ze Strýčkovic přišla o všechno. Během jediné noci ji voda připravila o domov i o majetek. Když v noci ze soboty na neděli přišla do Strýčkovic záplavová vlna, Kucháriková stejně jako většina obyvatel vesnice tvrdě spala.

„Nic jsem netušila, vzbudila mě až sousedka, která se náhodou pozdě v noci vrátila odněkud z divadla. Voda byla úplně všude, v každé místnosti, byl to šok," popsala Kucháriková. „Dala jsem někomu klíče od auta, ani nevím komu, a on mi vůz odvezl nahoru na kopec. Stalo se to hrozně rychle, brodila jsem se po pás ve vodě, byla jsem úplně zmatená, nevěděla jsem, co mám dělat. Mám dva malé psy, tak jsem je popadla a utíkala pryč," dodala s tím, že po nějaké době dorazili hasiči.

„Přišla jsem o všechno, o svoje věci, o nábytek, chalupa je neobyvatelná. Když jsem uvnitř viděla, jak mi uprostřed místnosti plave 'vodní' postel, musela jsem se tomu i zasmát," řekla.

V domě bydlet nemůže a zatím proto přebývá u známých. „Jsem v důchodu, nemám nic a nevím vůbec, co budu dělat dál. Zatím to neřeším, nejdřív je potřeba napravit tu hroznou spoušť," dodala.

Kucháriková strávila neděli i včerejšek odklízením zničených věcí, stejně jako řada dalších obyvatel Strýčkovic, kterým velká voda poničila domovy.

„Přišli mi pomoci všichni známí, lidé ze vsi i místní Romové pomohli, za to všechno jsem moc vděčná," podotkla Kucháriková.

Strýčkovické poněkud rozezlilo, že zatímco obyvatele Chocomyšli informovali hasiči, že k nim směřuje vlna, oni jako další obec v pořadí žádné varování nedostali.

„Nikdo nám nic neřekl, nikdo nás nevaroval. Sirény nehoukaly, hasiči ani obec nám nedali vědět, že se vylily rybníky ve Všepadlech, Únějovicích a tak dále a že se to na nás žene," stěžovali si Strýčkovičtí, zatímco vyhazovali zničený majetek do kontejneru na návsi. „Celá vesnice spala, nebýt té paní, co se tak pozdě vrátila, tak jsme vůbec nevěděli, co se děje," doplnila Kucháriková.

Tisková mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková vysvětlila, že hasiče je k situaci zapotřebí zavolat, že při podobných událostech hasiči pouze plošně rozesílají výstrahu hydrometeorologického ústavu a další hlášení a varování je v kompetenci vedení obce.

„My sami jsme nic nevěděli, žádné varování, že se něco blíží jsme od nikoho nedostali," poznamenal místostarosta Petr Toupal.

Následky povodní stále odklízejí i v dalších obcích – v Chocomyšli, Kanicích, Všepadlech, Únějovicích, Hlohové či Osvračíně.

V Hradišti dnes dopoledne odklízel Milan Benček vodu a bahno z vyplavené garáže.

„Vrátili jsme se domů až včera, když nám kolegové volali, že jsme vytopení. Tady v okolí to zaplavilo sklepy skoro všude, u sousedů bylo snad 80 centimetrů vody," řekl Benček.

U rodinných domků na kraji Hradiště za koupalištěm voda zničila cestu a hromady štěrku a kamení naplavila až k místní hospodě. Nepořádek musely následně odhrabat bagry, aby cesta byla vůbec průjezdná.

„Nahoře jsou ještě děti v rehabilitačně-rekreačním středisku a nedostanou se tam auta, tam je to také ještě zapotřebí odklidit. Navíc tam za týden u kapličky máme mít pouť," podotkl Benček.

V HRADIŠTI zničila voda cestu k rodinným domků a odnesla štěrk a kameny směrem do vsi.