Pak se začal odvíjet bohatý program, který zahájily děti z pražského souboru Kytice. Vynikající pásmo hudby a tance předvedl postřekovský folklorní soubor, jež se představil, stejně jako další účinkující, také ve vedlejším Arbesově sále. To on vnesl do sálu radost, svěžest a temperament mládí. Pestré kroje tanečníků změnily parket ve velkou kvetoucí louku. Bouřlivým potleskem odměnili návštěvníci Pošumavského věnečku i vystoupení domažlického dívčího pěveckého sboru Canzonetta a klenečského Haltravanu.

Po čtyřech letech se na Pošumavském věnečku opět představila Konrádyho dudácká muzika. Hrála znamenitě a nic na tom nezměnila ani skutečnost, že Antonín Konrády hrál na dudy s pravou rukou v sádře (naštípnutá kost po pádu na zledovatělém povrchu). „Atmosféra je tu skvělá, rádi se sem vždycky vracíme. Poprvé jsem si zde zahrál ještě jako kluk v osmi letech na bubínek,“ svěřil se Konrády o přestávce mezi vystoupeními. S jeho dudáckou muzikou si zazpívaly a v atmosféře Věnečku vitelně omládly sestry Kuželkovy. Ty se ostatně představily zpěvem už při slavnostním zahajovacím ceremoniálu.

Taneční orchestr Šarm předvedl, jak precizně hrají vojenští muzikanti, a chodská dechová hudba Horalka vyhrávala pod vedením Josefa Kubalíka od podlahy k tanci i poslechu milovníkům dobré dechovky, kterých bylo v hlavním sále požehnaně.

Pro návštěvníky Pošumavského věnečku připravili organizátoři bohatou tombolu, čítající 160 cen. Obrovský zájem byl o chodské – bořické koláče. Kdo je nevyhrál v tombole, mohl je získat v dámské volence, pokud si pospíšil. Stovka koláčů za pár minut zmizela a bylo jasné, že příští rok jich bude potřeba upéct jednou tolik. Výherci ocenili i další výhry v tombole z Chodska, včetně keramiky z tvůrčí dílny Mojžíšů nebo slivovici ze Starého Klíčova. Hodnotné hlavní ceny zajistili členové výboru Sdružení rodáků a Folklorního sdružení ČR, které na přípravě akce spolupracuje.

„Letošní Pošumavský věneček se vydařil a byl úspěšným pokračovatelem této slavné tradice. Děkujeme všem účinkujícím z Chodska, kteří k tomu přispěli velkou měrou. Jejich vystoupení patřila k tomu nejlepšímu, čím se momentálně může český folklor prezentovat. Byl bych rád, kdyby i příští rok odcházeli z Národního domu návštěvníci tak spokojeni. Vždyť 12. února 2011 se uskuteční jubilejní 75. Pošumavský věneček, který svým průběhem i významem přeroste v českou národní slavnost,“ říká předseda Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze Václav Kupilík. Autor: Petr Doležal