Ovšem tentokrát bude start poněkud netradiční. Koně se svými jezdci, jakožto připomínka nejstarší kurýrní služby převážející v letech 1860 a 1861 poštovní zásilky ve Spojených státech amerických, vyjedou s poštou v noci z pondělí 17. srpna na úterý 18. srpna.

Z Lískové tak do kopyt hrábnou ve 22:30, ještě v pondělí 17. srpna. Jezdci zamíří opět na Baldov, jako v loňském roce, kde si poštu předají krátce po půlnoci v 00:20 a následující zastávka bude až na Švihově, kde se předání uskuteční ve 3 hodiny ráno na nádvoří hradu. Rovněž zde bude otevřen i poštovní úřad Pony Expressu, v němž si lze zakoupit pohled a následně ho koňmo poslat dál. Jezdci tady totiž mají přestávku a vyjíždět budou až ve 4:20.

Karl Reitmeier (vpravo) poprvé na Čerchově, duben rok 1990.  Foto: archiv Karla Reitmeiera
Říkají mu Karel Čerchov, k řadě ocenění mu přibude stříbrná medaile

„Na hradě přitom bude rozsvícena i hradní věž, okna v hodovní síni, což je takový bonus, který běžný návštěvník hradu nevidí denně,“ podotýká Viktor März, předák trasy křižující Domažlicko.

Deníku rovněž vysvětlil, proč jezdci letos vyjíždí v pozdních hodinách.

Rozhodně v tom nehraje roli koronavirus. Jde o to, že každý rok se časy jízdy mění a mění se i směr páteřní větve evropského Pony Expressu. Ta vede až z nizozemských hranic na Slovensko. Každý rok má jednotlivý stát účastnící se evropského expressu právo zvolit si čas dojezdu. Letos má toto právo polská část,“ vysvětluje Viktor s tím, že právě tam se konají dvacetileté oslavy Pony Expressu. Ty jsou důvodem, proč si Polsko zvolilo čas dojezdu v polské Lubońi na 22. srpna na 16. hodinu. „Podle tohoto času se rozplánoval zbytek jízdy a časy předávek,“ doplnil Viktor März.