Místní základní škola byla postavena již v sedmdesátých letech jako zkušební projekt dřevostavby. Podle tehdejšího plánu měla vydržet patnáct let, nakonec zůstala v této podobě až do současnosti, kdy je stále v provozu. Po padesáti letech se ovšem nachází v havarijním stavu, proto se vedení obce Postřekova rozhodlo pro renovaci.

„Dřevěná konstrukce byla napadena dřevomorkou, takže už několik let se plánuje rekonstrukce. Jednou možností byla novostavba, kdy by se tato stávající budova zbourala a postavila nová, ale z finančního hlediska vyšlo výhodněji provést rekonstrukci budovy,“ uvádí starosta Postřekova Petr Anderle.

V současnosti je hotová projektová dokumentace a byla podána žádost o stavební povolení. „Souběžně probíhají úpravy projektové dokumentace, které jsme předali architektům, aby ještě doladili některé prvky,“ popisuje starosta obce. Pokud proběhne vše podle plánu, mělo by se začít s rekonstrukcemi v polovině příštího roku.

Výsledkem má být budova s moderními technologiemi splňující veškeré normy. „Bude to nízkoenergetická budova s nulovou spotřebou energie, součástí bude rekuperace, tedy zpětné získávání tepla,“ popisuje starosta Postřekova. Také sdělil, že novinkou bude chytré osvětlení, které reguluje množství světla ve třídě v závislosti na okolním světle z venku.

Práce budou rozděleny do dvou etap tak, aby provoz školy byl alespoň částečně zachován. „Hotovo by mělo být na přelomu roku 2022 a 2023,“ vysvětlil starosta.