Iniciátorem a hlavním pořadatelem trhanovské výstavy je také letos Václav Prantl z Trhanova.

"Moje manželka několik let sbírá pohlednice s vánoční tematikou. Proto jsem se už před lety odhodlal k uspořádání Vánoční výstavy v zámku, kde by se mohla pochlubit svojí sbírkou a také já jsem chtěl přispět ´troškou´ do mlýna a vrhl jsem se na betlémy," říká Prantl s tím, že si zjistil, že v Třebechovicích pod Orebem, kde je známé muzeum betlémů, je možné koupit papírové betlémy na vystřihování. Nejhorší pro něj bylo rozhodování, jaký betlém vybrat. "Mají jich tam na 400 z nejrůznějších končin. Každý je jiný, každý je něčím zvláštní. A teď si vyberte," říká s tím, že nakonec jich před

dvěma, třema lety zakoupil sedm, kterým postupně začal vdechovat život. Začalo stříhání a sestavování. Titěrná práce, ale Václav Prantl, který pracuje přes 30 let u Hasičského záchranného sboru Českých drah, se při ní vrátil tak trochu do svého mládí. Smysl pro detaily a jemnou motorickou zručnost má v sobě, neboť je původním povoláním hodinář.

"Manželka mi pomáhá, sestavit jeden betlém mi v počátcích zabralo kolem třiceti hodin. Trochu více času jsem potřeboval na klatovský betlém, který byl pracnější," říká muž, který má ke každému betlému také zajímavé povídání o jeho vzniku a zvláštnostech.

A který se mu nejvíce líbí? "Hezké jsou všechny, ale rád mám nejvíce ten Klatovský a Ladův. Zřejmě proto, že Ladovy figurky jsou naprosto jedinečné," vyznává. A nebyla by to správná trhanovská výstava, kdyby na ní chyběl betlém domácí, a to z kostela sv. Jana Nepomuckého, majetek klenečské farnosti.

"V době výstavy se na chvilku přestěhuje do zámku, stejně tak betlém, který je z Pece pod Čerchovem," říká správce zámku Václav Šafařík. Trhanovský betlém je zajímavý nejen tím, že ho vytvořil jeden z nejznámějších českých betlemářů po I. světové válce - Bohumil Bek z Kutné Hory. Rodák ze Sv. Jiří v Orlických horách (24. 4. 1879) absolvoval Státní řezbářskou školu v Kutné Hoře, kde poté zakotvil. V roce 1909 tam založil vlastní firmu "Odborný závod sochařsko-řezbářský".

Trhanovský betlém byl dokončen během II. světové války, roku 1940. Obsahuje vedle tradičních figurek také část postaviček ´oblečených´ do chodských krojů. "Chodské kroje měly zajisté symbolizovat v době nacistické okupace a teroru české národní tradice. Obraz v pozadí betlému, což je vlastně pohled na Trhanov, je dílem malíře Šebka, který bydlel v Caparticích na úpatí Čerchova," dodává Prantl.

Také letos se na výstavě objevily nové exponáty. "Letošní výstava je ještě větší než ta předešlá. Loni se sice nekonala, zato letos zabírá o jednu zámeckou místnost více než předloni," upozorňuje Šafařík.

Všichni, kdo chtějí nasát o víkendu tu správnou vánoční atmosféru, mohou přijít do trhanovského zámku v sobotu 6. a v neděli 7. prosince dopoledne mezi 9. hodinou a polednem nebo odpoledne v době od 13 do 17 hodin.