Od roku 2012 klesl počet porodů v Domažlické nemocnici. Primář oddělení Ladislav Hamadej se ale o budoucnost domažlické porodnice ani gynekologie nebojí. Pracoviště považuje za jedno z nejlépe vybavených v kraji, což umožňuje dělat stále šetrnější operace a udržovat si i nadále dostatečný zájem rodiček.

„Provádíme kolem pěti stovek porodů za rok, což je pořád dobré číslo pro zachování erudice. A jsme porodnicí s jedním z nejvyšších podílů fyziologicky vedených porodů v zemi. I tím dokazujeme, že naše péče je o pacientky i novorozence je velmi šetrná. Úroveň u nás zůstává vysoká. Ten pokles ovlivnilo otevření nové porodnice v Klatovech. Před tím rodilo hodně žen z Klatovska u nás. Nyní se vrátily do své nemocnice, která nás tak v počtech porodů přeskočila. Přece jen je to region s větším spádem. O výraznější úbytek porodů se ale nebojím. Také naše nemocnice je pořád ještě nová a nabízí to, co ženy chtějí – kvalitu, klidné a příjemné prostředí a vstřícný personál. A navíc správný Chod se může narodit jen v chodské porodnici a ta je v Domažlicích," řekl Hamadej.

Některé maminky z Chodska se přesto rozhodnou porodit dítě v jiné nemocnici.

„První dítě jsem porodila v domažlické porodnici a byla jsem spokojená. Při druhém těhotenství jsem změnila gynekologa a ten mi doporučil porodnici v Klatovech. Co se týká péče při porodu, jsou podle mého názoru obě nemocnice na stejné úrovni. Klatovskou porodnici bych vyzdvihla pouze v tom, že se mi zde dostalo více odborných rad ohledně kojení," řekla Jana Brázdová z Domažlic.

Porodnost od roku 2012

V roce 2012 se v porodnici Domažlické nemocnice narodilo celkem 578 miminek, z toho 291 chlapečků a 287 holčiček.
V roce 2013 přišlo na svět 500 dětí, z toho 252 chlapečků a 248 holčiček. Do tohoto počtu patří i čtvery dvojčátka.
V roce 2014 se narodilo 456 dětí, z toho bylo 235 chlapečků a 221 holčiček. Do tohoto počtu patří i troje dvojčátka.