Od začátku letošního roku se v domažlické porodnici narodilo již 430 dětí. To, že se počty novorozenců rok od roku zvyšují, není záležitost pouze našeho regionu, ale celé republiky. Rodiči se stávají silné ročníky takzvaných ´Husákových dětí´.

Do domažlické porodnice jezdí rodit maminky z Tachovska, Klatovska i Karlovarska „V letních měsících máme vždy hodně porodů. Letos je jich ještě mnohem víc, neboť nám sem ještě posílají rodičky ze Stoda, kde se opravuje nemocnice,“ uvedla lékařka gynekologicko – porodnického oddělení Pavla Faitová.

V roce 2006 se zde za stejné období narodilo 270 dětí a vloni už 315. „Během celého roku probíhají předporodní kurzy, které vedou porodní asistentky. Maminky probírají průběh těhotenství a porodu a zároveň se seznamují se zdejším prostředím, s nímž jsou ve většině případů velice spokojeny a doporučí naše oddělení dalším,“ vysvětlila Faitová.

Odělení nabízí budoucím maminkám a celé jejich rodině jednou za měsíc informativní setkání s primářem, který odpoví na jakoukoliv otázku. „Vždycky jsem chtěla mít velkou rodinu a to se mi splnilo. Mám pět dětí a rodila jsem i v jiných nemocnicích. Tady jsem přímo nadšená. Jsme výborně informovány. Je tu pěkné, dá se říci rodinné zázemí a vybavení, přístup personálu si nemohu vynachválit. Velice příjemně na mě působilo, že jsem mohla při porodu poslouchat hudbu podle vlastního výběru,“ řekla Jana Vokurková z Nového Kramolína.

Maminky se mohou s lékařem domluvit i na ambulatním porodu. „Jedná se o zkrácenou dobu hospitalizace. V těchto případech se však vždy musíme řídit zdravotním stavem rodičky a poporodní adaptací dítěte,“ vysvětlila Faitová. Budoucí maminky zde mají k dispozici i vanu, kterou mohou využít v první porodní době. Mohou si vybrat nejen hudbu, ale také aromaterapii. Velice oceňují možnost mít u příchodu svého dítěte na svět také otce. Provádějí se i odběry pupečníkové krve.

„Jsem velice ráda, že jsem mohla mít vedle sebe svého manžela. Byl mi velkou oporou. Chtěla bych ocenit také soukromí, které nám bylo poskytnuto. Mile překvapená jsem byla také včasnou nabídkou epidurální analgesie, neboť jsem měla čas promyslet si, zda o tuto pomoc stojím či ne,“ řekla Kamila Korelusová z Hradce.

Poskytnutí epidurální analgesie stojí v jiných nemocnicích 1000 korun. Domažlické gynekologicko – porodnické oddělení ji však poskytuje svým rodičkám zdarma. Velkou starostí oddělení je však nedostatek zdravotnického personálu. „Jsme samozřejmě nadšeni zájmem o naše oddělení a spokojeností maminek, ale obzvláště v letních měsících, kdy jsou počty porodů obrovské, je nedostatek personálu velice znatelný. Lékařské obsazení je posílené, chybí však sestry. Děvčata jedou naplno, mají spousty přesčasů a prázdniny či dovolená pro ně neexistují. Velkou pomocí jsou praxe studentek vysoké zdravotnické školy, které dokáží práci chybějících sester plně nahradit,“ dodala Faitová.